środa, 15 lipca 2020

Podziel się:

Wkręceni w zbieranie nakrętek

2014-09-11 13:11:07 (ost. akt: 2014-11-27 09:07:19)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Ile są warte plastikowe nakrętki? Wiele osób powie, że nic. A dla chorych dzieci są bardzo cenne. Dzięki nim otrzymują cenny sprzęt rehabilitacyjny, leki... Jak to możliwe? Za sprawą akcji Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” Zbieramy Nakrętki. Rozpoczęliśmy jej trzecią edycję.

Polub nas na Facebooku:
— To nic nie kosztuje. Wystarczy zbierać zwykłe, plastikowe nakrętki po napojach i płynach. Nie ma znaczenia ich kształt czy kolor. Nakrętki, które otrzymujemy, są przeznaczane do recyklingu, a Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” otrzymuje pieniądze na pomoc swoim podopiecznym — wyjaśnia ideę akcji Iwona Żochowska, dyrektor zarządzający fundacji.

A potrzeby są naprawdę duże. Obecnie fundacja ma pod stałą opieką 250 dzieci. W 2013 roku fundacja dofinansowała 85 turnusów rehabilitacyjnych, blisko 4 tys. godzin rehabilitacji oraz opłaciła 214 tys. kilometrów dojazdów do placówek leczniczych. — A na to wszystko potrzeba pieniędzy. Dzięki akcji Zbieramy Nakrętki w ciągu roku udaje nam się uzbierać kilka tysięcy złotych. Przez ostatnie edycje akcji otrzymaliśmy około 10 ton nakrętek. To bardzo duża ilość. Dziękujemy! — mówi Iwona Żochowska.

Do zbierania nakrętek od samego początku przyłączyły się przedszkola i szkoły w całym województwie. Uczniowie i pracownicy zbierają w swoich domach nakrętki, wrzucają je do specjalnie przeznaczonych miejsc w swoich placówkach, a następnie przekazują Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Tak jak w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Olsztynie. — Zbieramy nakrętki od samego początku akcji. 1 września ruszyliśmy z trzecią edycją i już po kilku dniach nasz karton był prawie pełny. Dzieci zbierają korki nawet w weekendy i później przynoszą do przedszkola całe torby — opowiada Anna Kanterewicz-Karapyta, dyrektor placówki. Dlaczego dzieci robią to tak chętnie? Panie przedszkolanki wyjaśniły każdej grupie, że robią to dla chorych dzieci. — Takich, które nie mogą chodzić i potrzebują wózka albo często są w szpitalu, muszą przyjmować leki... Dzieci to rozumieją. Dodatkowo to dla nich nauka ekologii, tego jak ważny jest recykling. To dar serca od dzieci dla dzieci, który przynosi korzyści wszystkim — tłumaczy Anna Kanterewicz-Karapyta.

Do akcji Zbieramy Nakrętki może przyłączyć się każda placówka i każda osoba. Wystarczy dostarczyć nakrętki do Biura Ogłoszeń „Gazety Olsztyńskiej” przy ulicy Partyzantów 71 w Olsztynie lub do siedziby „Gazety Olsztyńskiej” przy ulicy Trackiej 5.Polub nas na Facebooku: