Poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Podziel się:

Komputery i jedenasta operacja

2015-03-03 08:36:15 (ost. akt: 2015-03-03 08:50:46)
Fot. archwum prywatne

Fot. archwum prywatne

17-letnia Gabrysia Beksa ma za sobą już dziesięć operacji i czeka na następną. Boi się, ale wie, że musi się jej poddać.

Polub nas na Facebooku:
Gabrysia mieszka z rodzicami i młodszą siostrą w Giżycku. Wynajmują stancję za 800 zł miesięcznie. Do tego dochodzą opłaty. — Mąż pracuje, a ja dostaję świadczenia na Gabrysię — mówi Renata Beksa, mama Gabrysi. — Do niedawna jakoś sobie radziliśmy, ale jest coraz gorzej.
To dlatego kilkanaście miesięcy temu rodzice nastolatki zgłosili się do Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci''. Dzięki temu jest im lżej. Na same leki przeciwko astmie wydają co miesiąc około 150 zł. A astma to niejedyny kłopot Gabrysi. Ma też przepuklinę oponowo–mózgową tylną i wady wrodzone, takie jak głuchota jednostronna i niedosłuch drugiej strony, rozszczep podniebienia, zrośnięte kręgi szyjne.
— Przeprowadziliśmy się do Giżycka właśnie dlatego, żeby córka miała bliżej do rehabilitantów. Regularnie korzysta też z pomocy logopedy — dodaje pani Renata.
Pod koniec kwietnia Gabrysię czeka kolejna, jedenasta już operacja. Operowany będzie rozszczep podniebienia. — Córka się boi. To poważny zabieg z łamaniem szczęki — dodaje jej mama.
Później dziewczynę czeka osiem tygodni kosztownej diety. Będzie odżywiać się wyłącznie nutridrinkami. Jak mówi jej mama, na to potrzeba będzie około 30 zł każdego dnia. Przy takich wydatkach kilkuzłotowe wydatki na baterie do aparatów słuchowych wydają się drobiazgami. Ale nie do końca tak jest, bo tych drobiazgów każdego miesiąca uskłada się wiele. — Trudno nam wszystko opłacić — przyznaje Renata Beksa.
Gabrysia uczy się w klasie informatycznej w technikum. To jest to, co bardzo ją interesuje. — W niedzielę naprawiła w domu dwa komputery. Często w domu, po szkole, sobie pracuje. Rozkręca, skręca. Bardzo się tym interesuje — dodaje. — Mamy zdolne dziecko. I chcemy zrobić dla jej zdrowia wszystko, co jest możliwe.


Małgorzata Kundzicz

Chcesz pomóc podopiecznym Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci"?
Możesz wpłacić pieniądze na konto: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.
Możesz też przekazać fundacji 1 % swojego podatku, wpisując numer KRS 0000148747 w zeznaniu podatkowym.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: