Sobota, 11 lipca 2020

Podziel się:

Wspólnie stworzymy przepis na zdrowie Mai Grzegrzółki

2015-04-21 10:16:41 (ost. akt: 2015-04-21 10:20:07)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Ponad 40 kucharzy ze znanych programów telewizyjnych przyjedzie 2 maja do Olsztyna. Tym razem nie będą ze sobą rywalizować, ale połączą siły, żeby pomóc 13-letniej Mai Grzegrzółce z Działdowa.

Polub nas na Facebooku:
Qulinarna Majówka odbędzie się 2 maja w Hotelu Warmińskim w Olsztynie. Weźmie w niej udział ponad 40 kucharzy ze znanych programów kulinarnych: Master Chef, Top Chef i Hell's Kitchen. Specjalnie z tej okazji kucharze przygotują wyjątkowe dania z 10 krajów świata. Będzie można razem z nimi pogotować, zobaczyć, jak robią to na żywo lub tylko spróbować specjałów m.in. kuchni molekularnej. Podczas Qulinarnej Majówki odbędzie się też m.in. licytacja gadżetów, pokazy kulinarne, pokaz barmanów z Endi Bar, zostanie rozegrany turniej Królewski Kucharz, a na koniec wystąpi teatr tańca i ognia. Osoby, które zdecydują się wziąć udział W Qulinarnej Majówce, nie tylko będą tego dnia świetnie się bawić, ale przede wszystkim pomogą 13-letniej Mai Grzegrzółce z Działdowa, podopiecznej Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” założonej przez wydawcę „Gazety Olsztyńskiej”.

Maja urodziła się zdrowa, otrzymała nawet 10 punktów w skali Apgara. Kiedy skończyła pół roku, zaczęły się napady bezdechu i dziewczynka trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. — Maja nadal miała ataki, a do tego doszły problemy z nerkami. Przez wykryte zwężenie cewki moczowej musiała przejść operację. Lekarze otwarcie mówili, że moja córka będzie głęboko upośledzona i nie ma sensu jej rehabilitować. Na zalecenie centrum i po moich prośbach trafiłyśmy na rehabilitacje do szpitala w Bartoszycach — wspomina Katarzyna Grzegrzółka, mama Mai.

Po dwóch miesiącach Maja ponownie trafiła do CZD, a częste napady bezdechu doprowadziły do paraliżu. Dziewczynka musiała na nowo uczyć się siadać i chodzić. Przebywała w centrum przez rok. — Od początku choroby Maja odwiedziła kilkadziesiąt szpitali, kilkudziesięciu specjalistów z kraju i zagranicy z różnych specjalizacji. Niestety, leki oraz liczne ataki spowodowały obniżenie napięcia mięśniowego i przesuwanie się miednicy wokół własnej osi. Ma bardzo posuniętą skoliozę, która z powodu przyjmowania leków pogłębia się w bardzo szybkim czasie — opowiada pani Katarzyna.

Ataki bezdechu i napady padaczki pojawiają się u Mai średnio raz na trzy miesiące, a lekarze nie potrafią postawić jednoznacznej diagnozy. Do tego doszła spora wada wzroku: minus siedem dioptrii. Maja Grzegrzółka potrzebuje częstych wizyt u okulisty, neurologa, ortopedy oraz rehabilitacji i turnusów rehabilitacyjnych. Niezbędny jest też sprzęt rehabilitacyjny, na którym musi ćwiczyć. Największym wyzwaniem jest jednak operacja korygująca skoliozę i położenie miednicy. Jej koszt to ok. 50 tysięcy złotych.

— Od 11 lat wychowuję córkę sama. Prywatne leczenie i rehabilitację pokrywam z własnej kieszeni. Nie stać mnie na tak kosztowną operację — mówi mama Mai. Ale się nie poddała. Pani Katarzyna wpadła na ten pomysł po tym, jak wzięła udział w programie telewizyjnym „Stylowe rewolucje Goka”, gdzie pod okiem znanego stylisty Goka Wana zmieniła swój wygląd. W programie poznała ciekawych ludzi i przekonała się, że świat jej pełen osób, które chcą pomagać innym. — To bardzo mnie zmobilizowało. Wierzę, że Qulinarna Majówka odniesie sukces i wszyscy będą się świetnie bawić — mówi pani Kasia.

Takich wątpliwości nie ma również Iwona Żochowska, dyrektor zarządzający Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: — Pani Katarzyna to bardzo dzielna osoba, która walczy o zdrowie swojej córki. Qlinarna Majówka to świetny sposób na spędzenie czasu w długi majowy weekend. Będzie smacznie, radośnie i przy okazji można pomóc Mai — zachęca do udziału w zabawie.

Wstęp na Majówkę w formie datku wrzuconego do puszki kosztuje 10 złotych dla dorosłych i 5 złotych dla dzieci do lat 12.

Nina Ramatowska

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: