Niedziela, 9 sierpnia 2020

Podziel się:

Mówi do ciebie twoje dziecko

2015-06-25 08:24:55 (ost. akt: 2015-06-26 12:08:05)
Doktor Beata Jaroszewska - Świątek przypomina, że brak doświadczenia może bardziej zaszkodzić, niż pomóc

Doktor Beata Jaroszewska - Świątek przypomina, że brak doświadczenia może bardziej zaszkodzić, niż pomóc

Autor zdjęcia: Fot. Przemysław Getka

Jak karmić noworodka? Jak go pielęgnować? To spędza sen z powiek wielu rodzicom, zwłaszcza wcześniaków. Lekarze przestrzegają, żeby rodzice nie próbowali diagnozować dziecka przez telefon albo na forach internetowych i porównywaniem objawów.

Polub nas na Facebooku:
Zanim rodzice dobrze poznają swoje dziecko i jego reakcje, nie raz i nie dwa zastanawiają się, czy na pewno robią coś dobrze, czy prawidłowo się nim opiekują, wreszcie czy pamiętają o wszystkim, o czym pamiętać należy.
— Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres adaptacji do życia poza łonem matki. Rodzice w tym czasie również poznają swoje dziecko i uczą się nim opiekować. Ważne jest, aby szybko zareagować w sytuacjach nagłych. Na przykład wtedy, kiedy występują zaburzenia oddychania, zaburzenia przytomności ze zmianą napięcia mięśniowego i zabarwienia skóry. Wtedy trzeba wezwać karetkę i zapewnić dziecku pomoc wykwalifikowanych ratowników — podkreśla dr Beata Jaroszewska-Świątek, starszy asystent oddziału klinicznego patologii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Ale nie wszystkie objawy niepokojące rodziców trzeba „na sygnale” konsultować ze szpitalem. Pierwszą instancją jest przede wszystkim lekarz pediatra z naszej przychodni, w której zapisane jest dziecko. Jak mówią jednak lekarze, bardzo często rodzice próbują diagnozować dziecko przez telefon albo na forach internetowych.
— Nie postawimy diagnozy, nie widząc pacjenta — zastrzega dr Jaroszewska-Świątek. Znakiem czasów jest również to, że rodzice do lekarza przychodzą — a przynajmniej tak im się wydaje — wyedukowani. Internetowe porady wydają im się specjalistycznym panaceum na wszystko.
Tymczasem specjaliści przestrzegają przed ślepym zaufaniem w wiedzę internetową. Warto zapytać lekarza o godne polecenia strony internetowe.
— Rodzice często porównują objawy zaobserwowane u swojego dziecka z tymi, które miało na przykład dziecko ich znajomych. W tym przypadku zalecamy szczególną ostrożność. Samo oczytanie to nie wszystko. Brak doświadczenia może bardziej zaszkodzić, niż pomóc — mówi lekarz.
Przedłużająca się żółtaczka jest objawem wielu chorób. U jednego dziecka może być objawem zupełnie innego schorzenia niż u dziecka sąsiadki czy koleżanki. Podobnie ze słabym przybieraniem na wadze. A rodzice niemający wiedzy medycznej nie są w stanie prawidłowo tego ocenić.
Dużo konkretnych porad na temat tego jak pielęgnować noworodka rodzice będą mogli usłyszeć w sobotę w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Tego dnia odbędzie się tam biała sobota. Specjaliści od „małych dzieci” będą mówili między innymi o laktacji, prawidłowym karmieniu, o pielęgnacji pępka, o tym, co robić, kiedy dziecku się ulewa. Będzie także specjalista od tzw. behawioralnej oceny rozwoju noworodka według skali Brazeltona, która pomaga między innymi w nawiązaniu kontaktu z wcześniakiem.
Spotkanie jest częścią kampanii „Pomocy moc”, którą razem z Michelin Polska zorganizowała Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” (jej założycielem jest wydawca „Gazety Olsztyńskiej”). Aby zarejestrować dziecko na bezpłatną wizytę u neonatologa, należy zadzwonić w czwartek lub piątek w godz. 9-14 pod numer telefonu 89 539 34 56. Na wizytę nie będzie potrzebne skierowanie. W Poradni Neonatologicznej dyżurować będzie dwoje lekarzy, którzy będą przyjmowali dzieci nie starsze niż trzymiesięczne.
Z kolei warsztaty „Szkoła rodzica wcześniaka” poprowadzą neonatolog, pediatra, fizjoterapeuta i międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny. Warsztaty dla dzieci urodzonych przed terminem odbędą się w sobotę w godz 10-11.30 w sali konferencyjnej szpitala dziecięcego (pierwsze piętro).

Małgorzata Kundzicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: