Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Podziel się:

Dzieci pod opiekę specjalistów

2015-06-29 08:57:52 (ost. akt: 2015-07-13 09:10:44)
Pediatra neonatolog Dorota Skutecka podkreśla, że nie wszystkie dzieci, które powinny być zbadane przez neonatologa, trafiają do poradni.

Pediatra neonatolog Dorota Skutecka podkreśla, że nie wszystkie dzieci, które powinny być zbadane przez neonatologa, trafiają do poradni.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Zakończyła się czwarta edycja akcji Pomocy Moc, którą zorganizowała Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i Michelin Polska. Za zebrane pieniądze zakupiono niezbędny sprzęt dla szpitala dziecięcego w Olsztynie. W podziękowaniu neonatolodzy badali małych pacjentów.

Polub nas na Facebooku:
Akcja Pomocy Moc odbyła się po raz czwarty. To wspólny projekt Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, założonej przez wydawcę „Gazety Olsztyńskiej”, i Michelin Polska. Akcja polegała na tym, że pracownicy Michelin Polska biegali i jeździli na rowerach, a ich pracodawca za każdy pokonany kilometr wypłacał 20 zł. W sumie uzbierano ponad 47 tys. zł. Dzięki pieniądzom można było zakupić centralę intensywnego nadzoru, niezbędny sprzęt na oddziale noworodków Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Wcześniej szpital otrzymał także m.in. sprzęt okulistyczny i kardiomonitor.

— Bardzo się cieszę, że akcję Pomocy Moc udało nam się zorganizować wspólnie z firmą Michelin Polska już po raz czwarty. Naszym celem jest bowiem nie tylko pomoc podopiecznym naszej fundacji, ale także innym dzieciom w regionie — mówi Iwona Żochowska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

A Grzegorz Adamowicz, rzecznik szpitala dziecięcego, dodaje: — Taki sprzęt jest bardzo drogi i przy bieżących wydatkach szpitala trudno jest zakupić dodatkowe urządzenia. Dodatkowo szybko się one eksploatują, ponieważ leczymy dzieci z całego regionu. Tak więc tym bardziej jesteśmy wdzięczni Fundacji i Michelin za zorganizowanie akcji.
A ta każdego roku kończy się kampanią informacyjną oraz badaniami profilaktycznymi. Tak było również tym razem. W sobotę przed południem w gabinetach oddziału klinicznego patologii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt dyżurowali pediatrzy neonatolodzy, którzy przyjmowali małych pacjentów z rodzicami. Dodatkowo portal Familie.pl przekazał upominki dla rodziców i maluchów. Przede wszystkim jednak tzw. biała sobota była okazją, żeby lekarze obejrzeli dziecko, zbadali i zdiagnozowali w razie ewentualnych nieprawidłowości.

Mariusz i Marta Wójcikowie są rodzicami 4-miesięcznej Anity. O bezpłatnej wizycie u neonatologa dowiedzieli się przypadkiem. — Będąc na rehabilitacji w szpitalu przeczytałam plakat informujący o akcji — mówi pani Marta. I dodaje: — Od razu zapisaliśmy się na wizytę.

Rodzice dziecka podkreślają, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne, bo do pediatry kolejki często są bardzo długie. — Pani doktor podeszła do badania profesjonalnie, przeprowadziła diagnostykę i szczegółowe podsumowanie pierwszych miesięcy rozwoju naszej córki. Poradziła, co mamy dalej robić — tłumaczy Mariusz Wójcik.
Dorota Skutecka, pediatra neonatolog, podkreśla, że nie każdy, kto po raz pierwszy zostaje rodzicem, jest ekspertem od spraw rozwoju dziecka. — Nie wszystkie dzieci, które powinny odwiedzić z rodzicami neonatologa, trafiają do naszej poradni — stwierdza lekarz.

Neonatolog dodaje, że rodzice sami powinni prosić o skierowanie pediatrów, jeśli zauważą np., że dziecko ma zbyt dużą masę ciała, jak na swój wiek czy często płacze. — Nie każde tego typu zachowanie w rozwoju małego dziecka musi być normą — stwierdza Dorota Skutecka.

W trakcie wizyt rodziców z noworodkami w dwóch gabinetach lekarskich, w sali konferencyjnej szpitala dziecięcego odbywały się także bezpłatne warsztaty w Szkole Rodziców Wcześniaka. Poprowadzili je fizjoterapeuta Danuta Krzywda, Iwona Nadratowska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny oraz dr Anna Kossakowska-Krajewska.

Mateusz Przyborowski
Polub nas na Facebooku: