Sobota, 4 lipca 2020

Podziel się:

Zdrowie jest w naszych rękach

2015-10-02 08:12:38 (ost. akt: 2015-10-02 08:15:55)
Monika Pawłowska mówi, że do współpracy zostali zaproszeni najwyższej klasy specjaliści

Monika Pawłowska mówi, że do współpracy zostali zaproszeni najwyższej klasy specjaliści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W sobotę będzie można wysłuchać wykładów wielu specjalistów podczas I Warmińsko-Mazurskiego Dnia Profilaktyki. Spotkanie dotyczące zdrowia i profilaktyki odbędzie się w olsztyńskim hotelu Omega.

Polub nas na Facebooku:
Warto pojawić się w sobotę, 3 października, na I Warmińsko–Mazurskim Dniu Profilaktyki w Olsztynie w hotelu Omega. Do bezpłatnego zapisywania się na wydarzenie zachęcaliśmy na łamach „Gazety Olsztyńskiej”. Na miejscu lekarze będą prowadzili wykłady, a w punktach konsultacyjnych będzie można zasięgnąć bezpłatnych porad.

Na uczestników czeka dużo atrakcji. Ci, którzy przyjdą, będą mieli możliwości pogłębienia swojej wiedzy z zakresu profilaktyki chorób i zdrowego trybu życia.
Przypomnijmy, że pomysłodawczynią akcji Bezpieczna Przyszłość jest lek.med Anna Słowińska. Sobotnie spotkanie otworzy ambasadorka przedsięwzięcia Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa.

Każdy z uczestników może wybrać te panele, które wydaja mu najbardziej interesujące. W bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowano wystąpienia 10 prelegentów, specjalistów z rożnych dziedzin. Będą to: dr n. med. Joanna Białkowska, mgr fizjoterapii Wojciech Mikulski, dr n. med. Wanda Badowska, lek. med. Mateusz Malik, dr n. med. Dariusz Michalik, lek. med. Bożenna Klonowska, lek. med. Marek Zabłocki, lek. med. Małgorzata Śniadecka, lek. Med. Norbert Kwella i prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz.

Do wzięcia udziału w I Warmińsko–Mazurskim Dniu Profilaktyki zachęca Monika Pawłowska, koordynatorka. — To pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. Dostawaliśmy sygnały, że ciągle za mało mówi się o profilaktyce, a przecież odpowiednie zabieganie chorobom ma bardzo duże znaczenie. Do współpracy zaprosiliśmy najwyższej klasy specjalistów z różnych placówek. Mamy nadzieję, że to przekona mieszkańców i mieszkanki Warmii i Mazur do zajęcia się swoim zdrowiem — wyjaśnia Monika Pawłowska.

Dr n. med. Joanna Białkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie zachęci do zdrowego trybu życia i przekona, że są to działania w zasięgu każdej osoby. Będzie można posłuchać wystąpienia dr n. med. Wandy Badowskiej z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Ekspertka opowie o profilaktyce chorób nowotworowych. Eksperci z olsztyńskich szpitali podpowiedzą, na co zwrócić uwagę oraz jakie sygnały płynące z organizmu powinny wzbudzić nasz niepokój.

Oprócz fachowych wykładów na gości będą czekały stoiska konsultacyjne. Swoje działania przybliży Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”. Będzie można dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy, gdy pojawia się choroba u dziecka. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w animacjach. Od godziny 12.30 dzieci i dorośli będą tam mogli skorzystać z konsultacji mgr Izabeli Bendyk, rehabilitantki.

— Będzie można się dowiedzieć o naszej fundacji i działalności, można też przyłączyć się do naszych akcji, na przykład „Wkręć się!”, czyli zbierania nakrętek po napojach. Będziemy promować prawidłowe nawyki żywieniowe: najmłodsi zamiast słodyczy dostaną jabłka — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, która szefuje Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Będzie też coś dla ciała i ducha. Stoisko z kosmetykami Florame ma w programie pokazy i masaże przeciwbólowe głowy, oprócz tego będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób stosować aromaterapii w leczeniu drobnych dolegliwości. I WMDP odwiedzą też specjaliści z Diagnostyka Laboratoria Medyczne. Będzie można skorzystać z konsultacji przy stoisku Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego populacyjne programy wczesnego wykrywania raka piersi oraz profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Członkinie Stowarzyszenia Amazonki opowiedzą o walce z rakiem piersi. Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator" będą namawiać panów do regularnych badań.

Katedra Medycyny Ratunkowej Wydziału Nauk Medycznych UWM w Olsztynie zaprezentuje pokaz pierwszej pomocy, m.in. jak reagować w przypadku zakrztuszeń. Przy stoisku będzie można zbadać poziom cukru i ciśnienie. Fundacja „Każdy Ważny” zapewni porady z zakresu chorób związanych z płodnością, a przy stoisku Naturhaus będzie można dokonywać bezpłatnych pomiarów antropometrycznych składu masy ciała, czyli pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej i płynów metabolicznych w organizmie.

W programie dnia profilaktyki są przewidziane bezpłatne konsultacje z dietetykiem. Nie zabraknie też naszej akcji „Fit nie Fat”, bo sprawność i szczupłe wysportowane ciało to najlepsza gwarancja dobrego zdrowia i radości życia. Piekarnia Tyrolska w przerwach między wykładami zapewni uczestnikom zdrowe i smaczne pieczywo jako przekąskę.

I Warmińsko-Mazurski Dzień Profilaktyki w hotelu Omega w Olsztynie przy ulicy Sielskiej 4a rozpocznie się o godz. 9.15 i potrwa do 16.

Katarzyna Guzewicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: