Czwartek, 13 sierpnia 2020

Podziel się:

Badanie Maja przeszła śpiewająco

2016-03-11 09:57:26 (ost. akt: 2016-03-11 11:38:51)
Za kilka dni Maja (na zdjęciu z mamą)przejdzie operację zeza rozbieżnego w Krakowie. Czekałą na to dwa lata

Za kilka dni Maja (na zdjęciu z mamą)przejdzie operację zeza rozbieżnego w Krakowie. Czekałą na to dwa lata

Codzienność 11-letniej Mai to walka o zdrowie i odrobinę czasu dla siebie. Dziewczynka mieszka w Świętajnie, ale większość rehabilitacji i konsultacji lekarskich ma w Olsztynie. Uwielbia śpiewać, ale trudno jej znaleźć na to czas.

Polub nas na Facebooku:
Maję Spanialskąj spotykamy w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Za chwilę będzie badana rezonansem magnetycznym. Na pytanie, czy się denerwuje, 11-latka energicznie potrząsa przecząco głową. — Miałam już to badanie. Bardziej stresuję się operacją, którą mam we wtorek — mówi.
Ale najpierw rezonans. Musi go zrobić, ponieważ zastawka odprowadzająca nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego, która znajduje się w jej głowie, od jakiegoś czasu jest nieaktywna. — Już wcześniej były z nią problemy, po trzech latach od wstawienia się odczepiła i przemieściła, więc teraz traktujemy to badanie bardziej jako wizytę kontrolną — tłumaczy pani Urszula, mama Mai. — Ale stres przed badaniem jest zawsze. Pojawia się strach, czy coś złego nie wyjdzie. Na szczęście Maja jest dzielna.
O tym, że jej córka będzie chora, pani Urszula dowiedziała się już podczas ciąży. — W szóstym miesiącu wykryto wady płodu. Pierwsze podejrzenia to była wada serca. Ostatecznie Maja urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz wodogłowiem. Właśnie z powodu wodogłowia musiała mieć wstawioną tę zastawkę — tłumaczy.
Codzienność Mai to walka o zdrowie i... odrobinę czasu dla siebie. Dziewczynka mieszka w Świętajnie, ale większość rehabilitacji i konsultacji lekarskich ma w Olsztynie oraz innych, odległych częściach Polski. Z tego powodu nie starcza jej czasu na hobby. — Bardzo lubię śpiewać, chciałabym się tego uczyć na zajęciach. Ale na razie musi mi wystarczyć śpiewanie piosenek w domu. Najbardziej lubię polskie piosenki — opowiada Maja podczas oczekiwania na badanie.
Niedługo później wraz z mamą wchodzi do Pracowni Rezonansu Magnetycznego Spectro znajdującej się w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym. Pracownia powstała w grudnia 2013 roku.
 Badanie Mai zostaje wykonane aparatem Magnetom Essenza firmy Siemens.
— Konstrukcja urządzenia umożliwia bezpośredni kontakt dziecka z rodzicem podczas badania, a dla pacjentów cierpiących na klaustrofobię badanie na tym aparacie jest bardziej komfortowe — wyjaśnia Marzena Zielińska, kierownik ds. administracyjnych Pracowni Spectro. — Bardzo dbamy o to, żeby badanie zawsze przebiegało bezstresowo. Gwarantuje to wysoka jakość sprzętu, wykwalifikowana kadra medyczna i sprawna obsługa. Utrzymujemy też przyjemną atmosferę.
Być może właśnie ta atmosfera sprawia, że po wyjściu Maja wygląda na rozluźnioną. Na twarzy jej mamy twarzach widać ulgę. — Wygląda na to, że na razie wszystko jest dobrze — mówi pani Urszula. Już we wtorek czeka ją jednak kolejny stres. Tego dnia Maja przejdzie operację zeza rozbieżnego w Krakowie. — Córka początkowo miała zeza zbieżnego, który nie jest tak uciążliwy na co dzień jak zez rozbieżny. Potem z miesiąca na miesiąc to się zmieniło. Trudno jest jej czytać, kiedy jedno oko ucieka w zupełnie inną stronę — wyjaśnia pani Urszula. — Dwa lata czekaliśmy na tę operację. Prywatnie są to ogromne koszty, 3,5 tysiąca zł za jedno oko. Tego kosztu udało nam się uniknąć, ale rehabilitacje też nie są tanie.
Finansowe wsparcie Mai zapewnia Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”. Pod jej opieką oprócz Mai znajduje się 300 podopiecznych.
Ewelina Zdancewicz-Pękala
Jeśli chcesz pomóc podopiecznym Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” w ich walce o powrót do zdrowia, wystarczy, że przekażesz im swój jeden procent podatku, wpisując numer KRS 0000148747 w zeznaniu podatkowym. Oprócz tego można w każdej chwili dokonać wpłaty na konto fundacji: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: