środa, 27 maja 2020

Podziel się:

TWÓJ JEDEN PROCENT PODATKU POMOŻE ZUZI I INNYM DZIECIOM

2016-04-22 08:40:51 (ost. akt: 2016-04-22 08:50:10)
Dzień Zuzi wypełnia: szkoła, rehabilitacja, spacery z psem i jej pasje, szermierka i granie na gitarze

Dzień Zuzi wypełnia: szkoła, rehabilitacja, spacery z psem i jej pasje, szermierka i granie na gitarze

Autor zdjęcia: Fot. Bartosz Cudnoch

Pieniądze z jednego procenta to dla 11-letniej Zuzi Januszewskiej szansa na intensywniejszą rehabilitację. Te zajęcia są niezbędne dla zmagającej się z wieloma schorzeniami dziewczynki. Na pomoc czeka też wiele innych ciężko chorych dzieci.

Polub nas na Facebooku:
Wodogłowie, przepuklina oponowo-rdzeniową, rozszczep kręgosłupa, stopy końsko-szpotawe — lista schorzeń Zuzi Januszewskiej z Olsztyna jest bardzo długa. W swoim krótkim życiu dziewczynka miała już kilka poważnych operacji: wymiany układu zastawkowego, operację stóp i przepukliny. I kiedy wydawało się, że jej stan coraz bardziej się poprawia, na Zuzę spadł kolejny cios. W 2008 roku rozpoznano u niej chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek. Dziewczynka musiała stoczyć ciężką walkę, jednak chemioterapia pomogła i nowotwór został pokonany.

Mimo tylu przeciwieństw losu Zuzia, co podkreśla jej mama Urszula, nie straciła pogody ducha i dystansu do życia. — To bardzo odpowiedzialna dziewczynka. Sama przypomina o terminach wizyt u lekarza i w poradniach, a kiedy przejmuję się tak naprawdę nieistotnymi sprawami, potrafi powiedzieć coś tak dojrzałego i pocieszającego, że natychmiast przestaję — chwali córkę pani Urszula.

Dzień Zuzi wypełniają: szkoła, nauka, rehabilitacje, spacery z psem i jej pasje, czyli szermierka i granie na gitarze. — Córka trenuje szermierkę na wózku i odnosi sukcesy w tej dziedzinie. Często uczestniczy w spartakiadach dla dzieci i młodzieży. W 2014 r. zajęła V miejsce w mistrzostwach Polski, a w 2015 podczas spartakiady organizowanej przez fundację FAR zajęła II miejsce — mówi pani Urszula.

Zuzia już planuje udział w kolejnych mistrzostwach Polski w szermierce, które odbędą się w czerwcu. A kiedy nie trenuje, lubi choć przez chwilę pograć na ukochanej gitarze. — Długo o nią prosiła, a w końcu załatwiła to tak, że na gwiazdkę zamiast innych prezentów po prostu zbierała pieniądze na gitarę. Sprytnie — śmieje się mama Zuzi.

Niestety, liczne wyjazdy Zuzi nie wiążą się z przyjemnościami, lecz konsultacjami w poradniach w całej Polsce. Oprócz dojazdów ogromne pieniądze pochłaniają rehabilitacje w domu, turnusy rehabilitacyjne i leki.

— Systematyczna rehabilitacja jest niezbędna chociażby do tego, żeby usprawnić jej motorykę i zmniejszyć napięcie mięśniowe. Teraz ograniczyliśmy trochę liczbę rehabilitacji domowych, żeby wystarczyło nam na turnus rehabilitacyjny w czerwcu. Te turnusy naprawdę wiele dają — podkreśla pani Urszula. Jednocześnie zaznacza, że w radzeniu sobie z tymi wydatkami bardzo pomaga im Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”, pod opieką której Zuzia jest od 5 lat.

— Wiele daje nam jeden procent podatku. Ktoś mógłby stwierdzić, że to nic, ale to mylne wrażenie. Ten jeden procent to m.in. rehabilitacje córki. Oczywiście są też wpłaty na subkonta, ale przekazanie jednego procenta jest bardzo skuteczną pomocą — podkreśla mama Zuzi.
Ewelina Zdancewicz-Pękala


Zuzia mistrzyni szermierki jest jedną z 300 podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Każdy z nich wymaga kosztownego leczenia, rehabilitacji i sprzętu medycznego. Można im pomóc, przekazując na ich rzecz jeden procent podatku. Wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. Oprócz tego w każdej chwili można dokonać wpłaty na konto fundacji: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: