środa, 15 lipca 2020

Podziel się:

Za wybiegane kilometry pomocy szpital dostał nowy sprzęt

2016-07-25 10:29:33 (ost. akt: 2016-07-25 10:47:27)
Piotr Konopka, Iwona Żochowska - Jabłońska, Krystyna Piskorz - Ogórek, Krzysztof Dowgierd, Wacław Kopala

Piotr Konopka, Iwona Żochowska - Jabłońska, Krystyna Piskorz - Ogórek, Krzysztof Dowgierd, Wacław Kopala

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Pacjenci w szpitalu dziecięcym będą badani nowoczesnym sprzętem, m.in. rynamometrem, którego dotąd w ogóle nie było. Pieniądze na sprzęt wybiegali ochotnicy uczestniczący w akcji „Kilometry pomocy” organizowanej przez Michelin Polska.

Polub nas na Facebooku:
Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, przebiegła prawie dziewięć kilometrów. Piotr Konopka, dyrektor do spraw personalnych Michelin Polska przejechał rowerem piętnaście kilometrów. Towarzyszyły im dziesiątki, jeśli nie setki ochotników, w tym pracownicy firmy Michelin, mieszkańcy Olsztyna i osoby spoza miasta. To dzięki nim wszystkim udało się zebrać aż 90 tys. zł, bo Michelin za każdy wybiegany i przejechany kilometr płacił 10 zł. Po zakończeniu akcji połowę tych pieniędzy firma przekazała Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, założonej przez wydawcę "Gazety Olsztyńskiej".

— Za te pieniądze kupiliśmy dwa nowoczesne aparaty, które będą od tej pory służyły dzieciom leczącym się w szpitalu dziecięcym. Bardzo dziękujemy każdemu kto zaangażował się w naszą wspólną akcję. Dzięki nowemu sprzętowi można będzie wcześniej diagnozować wady i szybciej zacząć leczenie. A dzięki temu mniej osób będzie potrzebowało naszej pomocy w zaawansowanych stadiach choroby — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzający Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. W piątek sprzęt uroczyście został przekazany przedstawicielom szpitala. To audiometr do badania słuchu oraz tympanometr z rynomanometrem do badania ciśnienia w uchu.

— Audiometr służy do diagnostyki zarówno dzieci, jak i dorosłych. To bardzo istotne urządzenie dla wspólnych pacjentów laryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej — mówi dr n. med. Wacław Kopala, ordynator otolaryngologii.
Rynomanometru w szpitalu dotąd w ogóle nie było. Dlatego ten podarunek jest tym bardziej cenny. Lekarze będą badali dzięki niemu drożność przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, głównie nos. Badanie przed i po zabiegu ułatwi ocenę efektów zabiegu. Można też badać drożność trąbki słuchowej. Sprzęt przyda się także dzieciom z przerośniętymi migdałkami.

— Oba aparaty trafią na oddział chirurgii głowy i szyi — zapewnia dyrektor Krystyna Piskorz-Ogórek. — Chylimy czoło przed naszymi darczyńcami, fundacją i firmą Michelin, zwłaszcza że to już kolejna edycja akcji. Sprzęt szpitalny się psuje, czasami mamy dylematy czy z tego powodu odwoływać wizyty. Wtedy zawsze możemy liczyć zarówno na firmę Michelin, jak i na fundację, które są z nami od lat i pomagają nam regularnie.

Piotr Konopka już zapowiedział, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja akcji. — Zainteresowanie i zaangażowanie jest duże i warto kontynuować. Do tej pory biegali tylko pracownicy naszej firmy, ale okazało się, że rozszerzona forma akcji spodobała się ochotnikom. Sam także za rok wezmę w niej udział — zapowiada.

A to jeszcze nie koniec. Uroczyste przekazanie sprzętu było jednocześnie początkiem tegorocznej kampanii „Pomocy moc”. Od wtorku w „Gazecie Olsztyńskiej” będziemy informowali o tym, jak szybko wyłapywać niepokojące objawy chorób laryngologicznych. Na najważniejsze pytania odpowie ordynator dr Wacław Kopala.

W najbliższą sobotę z kolei w szpitalu dziecięcym bez skierowania będzie można skorzystać z wizyty u laryngologa, okulisty i specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej. O szczegółach i zapisach na białą sobotę będziemy informowali w kolejnych wydaniach „Gazety Olsztyńskiej”.

Małgorzata Kundzicz
Polub nas na Facebooku: