Wtorek, 14 lipca 2020

Podziel się:

Jak chronić dzieci przed przeziębieniem i alergią w środku lata?

2016-07-26 11:03:32 (ost. akt: 2016-07-26 11:28:45)
dr Wacław Kopala

dr Wacław Kopala

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Trwa akcja „Pomocy moc” Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” i Firmy Michelin Polska S.A. Z tej okazji kilka porad odnośnie profilaktyki laryngologicznej u dzieci.

Polub nas na Facebooku:
Zaczynamy cykl porad laryngologicznych, który jest wynikiem współpracy Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, Firmy Michelin Polska S.A. i Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Porady będziemy publikować do piątku.
Wiadomo, że latem liczba zachorowań na tle laryngologicznym spada. — Dzieci w czasie wakacji nie przebywają w środowisku szkolnym, nie mają kontaktu z dużymi grupami rówieśniczymi, ponadto zażywają więcej aktywności fizycznej, więcej słońca, a co za tym idzie witaminy D — tłumaczy laryngolog dr Wacław Kopala, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Ale do zachorowań jednak dochodzi. O czym trzeba pamiętać, by ich uniknąć? — Choćby o tym, że po wysiłku fizycznym koniecznie trzeba przebrać dziecko w suche ubrania — mówi dr Kopala. — Można jeść lody, pić zimne napoje, ale trzeba pamiętać, by nie robić tego, kiedy jest się zgrzanym.
Kiedy należy skorzystać z porady do lekarza? Czy powodem jest już katar? — Jeśli do kataru dochodzi gorączka lub ewentualnie notoryczny ból głowy, to jest to infekcja i wtedy należy udać się do lekarza — tłumaczy dr Kopala. — Choć trzeba pamiętać, że lato to także okres dużych zaostrzeń objawów alergii w wyniku pylenia traw i zbóż.

Katar, łzawienie oczu, zatkany nos — to niekoniecznie przeziębienie, to może być właśnie alergia. — Dlatego warto zawczasu przebadać się pod tym kątem i zrobić testy diagnostyczne — mówi Wacław Kopala. — Jeśli ktoś jest podatny na alergeny, należy unikać miejsc, gdzie ich poziom może być duży. Lepiej więc jechać nad morze niż w góry.

Lato to także problem związany z większą liczbą owadów, których w tym roku jest dużo. — Zdarza nam się wyciągać owady z uszu młodych pacjentów, to dość bolesny problem — tłumaczy dr Kopala. — Alergicy powinni unikać okolic, gdzie są ule i mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Wstrząs anafilaktyczny może spowodować zgon nawet w pięć minut.

Ważna jest też kwestia klimatyzacji. — Nie powinno nastawiać się zbyt niskiej temperatury, optymalna to ok. 22 stopni — dodaje dr Kopala. — Systematycznie należy czyścić filtry w klimatyzatorach, znajdować się mogą w nich zarodniki grzybów i inne alergeny.
Polub nas na Facebooku: