Czwartek, 2 lipca 2020

Podziel się:

Naucz się reagować w przypadku krwotoku u dziecka

2016-07-27 10:57:05 (ost. akt: 2016-07-27 11:12:53)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od dzisiaj można rejestrować dzieci do okulisty, laryngologa i chirurga szczękowo-twarzowego, którzy będą przyjmowali w sobotę bez skierowania. To część akcji „Pomocy moc”.

Polub nas na Facebooku:
Tymczasem dzisiaj kolejne porady dr n. med. Wacława Kopali, kierownika oddziału otolaryngologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Krwotok z nosa u dziecka może wyglądać przerażająco, ale zazwyczaj nie jest objawem poważnej choroby. Dr Kopala mówi, że zazwyczaj taki krwotok nie zagraża zdrowiu, a tym bardziej życiu dziecka.

— Krwotoki występują u większości ludzi. Ważne, aby wiedzieć, z jakiej przyczyny się pojawiają — tłumaczy lekarz. — Do przyczyn należą zaburzenia układu krzepnięcia. Taka sytuacja wymaga konsultacji z laryngologiem. Krwawienie z nosa może być też spowodowane m.in. nowotworem.

Co robić, jeśli dziecku z nosa poleci krew? Absolutnie nie odchylać głowy do tyłu. Dr Wacław Kopala radzi, aby posadzić dziecko, pochylić głowę trochę do przodu, wydmuchać nos. Można przycisnąć skrzydełko nosa po tej stronie, z której jest krwotok. Można także zrobić okład z lodu na czoło albo na kark.

— Jeśli pacjent mdleje, trzeba go położyć, najlepiej w tzw. pozycji bocznej ustalonej — dodaje lekarz. I zapewnia, że laryngolodzy mają świetne możliwości udzielenia pomocy pacjentom, aby krwawienia nie nawracały. Niektóre zabiegi można wykonać tylko w szpitalu, bo wymagają dodatkowych badań.

Cykl porad laryngologicznych to część akcji „Pomocy moc” firmy Michelin Polska, Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” i Szpitala Dziecięcego.

A już dzisiaj (27.07), w czwartek (28.07) i piątek (29.07) w godz. 9-14 można rejestrować dzieci do okulisty, laryngologa i chirurga szczękowo-twarzowego.

Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 89 539 76 45. Lekarze będą przyjmować w sobotę w godz. 10-13 bez skierowań.

Małgorzata Kundzicz
Polub nas na Facebooku: