Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Podziel się:

Jak pomóc dziecku, które cierpi z powodu bólu ucha?

2016-07-28 08:58:55 (ost. akt: 2016-07-28 09:24:54)
dr Wacław Kopala

dr Wacław Kopala

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Kolejny odcinek porad laryngologicznych dra n. med. Wacława Kopali jest o tym, kiedy trzeba udać się do specjalisty z bólem ucha — to część akcji „Pomocy moc”.

Polub nas na Facebooku:
— Jeśli boli, to znaczy że mamy do czynienia z zapaleniem ucha. Z reguły towarzyszy mu gorączka. Trzeba wtedy podać dziecku lek przeciwbólowy — podpowiada dr n. med. Wacław Kopala, ordynator otolaryngologii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. — Jeśli ból zacznie się w nocy, nie należy męczyć dziecka jazdą do szpitala. Tym bardziej że lekarz w szpitalu prawdopodobnie również zaaplikuje tylko środek przeciwbólowy i odeśle pacjenta do lekarza rodzinnego.

Czy pomocne mogą być babcine sposoby, takie jak smarowanie ucha maścią kamforową? Dr Kopala mówi, że maść nie zaszkodzi, ale także... nie pomoże. Nie należy czyścić ucha środkowego patyczkami, chyba że tylko z zewnątrz. Grzebanie w środku ucha może spowodować takie szkody, że skończyć się może nawet utratą słuchu.

Porady lekarskie, które publikowane są w tym tygodniu w „Gazecie Olsztyńskiej”, to część akcji „Pomocy moc”, zorganizowanej przez firmę Michelin Polska, Fundację „Przyszłość dla Dzieci” i Szpital Dziecięcy. Kulminacją będzie "biała sobota". Już 30 lipca w szpitalu podczas specjalnie zorganizowanych dyżurów specjaliści będą przyjmowali dzieci bez skierowania. Zapisy zaczęły się wczoraj. Miejsc do okulisty już nie ma, ale można jeszcze dostać się do laryngologa i do znanego chirurga szczękowego dra n. med. Krzysztofa Dowgierda

Aby się zarejestrować, należy zadzwonić pod numer tel. 89 539 34 56. Pracownicy szpitala czekają w godz. 9-14. Gabinety lekarskie będą czynne w sobotę od godz. 10 do 13.
Polub nas na Facebooku: