Sobota, 11 lipca 2020

Podziel się:

Każdy może odczarować stwora!

2016-12-02 09:12:27 (ost. akt: 2016-12-14 11:29:14)
15-letni Krystian Jackowski z Olsztyna choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Ale nie poddaje się. Jest już po pierwszym etapie leczenia i ma nadzieję, że wkrótce znów zagra w piłkę

15-letni Krystian Jackowski z Olsztyna choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Ale nie poddaje się. Jest już po pierwszym etapie leczenia i ma nadzieję, że wkrótce znów zagra w piłkę

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Nowotwór to diagnoza, na którą ani mali pacjenci, ani rodzice chorych dzieci nigdy nie są gotowi. Ale można im pomóc. Każdy może zostać świętym Mikołajem, przyłączając się do akcji "Odczaruj stwora na święta". Ruszamy już 6 grudnia!

Polub nas na Facebooku:
W tym roku akcja „Odczaruj stwora na święta” Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” odbędzie się już po raz trzeci. I tak jak w poprzednich dwóch każdy może przed świętami zostać świętym Mikołajem i pomóc dzieciom walczącym z nowotworem. A tych na Warmii i Mazurach jest, niestety, coraz więcej. W tym roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zdiagnozowano 46 zachorowań na raka. Dla porównania, w poprzednim roku były 34 zachorowania.

http://m.wm.pl/2016/11/orig/btn-350144.jpg

— Nikt nigdy nie jest przygotowany na taką sytuację. Nie ma możliwości, żeby rodzic oszczędził pieniądze, które miałyby być potrzebne na kosztowne leczenie. „Odczaruj stwora na święta” to akcja, dzięki której rodzice chorych na raka dzieci będą mogli skupić się na leczeniu, a nie na szukaniu pieniędzy. Ponadto leczenie w szpitalu to jedna sprawa. Ale ważna jest też druga strona medalu: żeby do tych lekarzy dojechać, żeby mieć na leki i materiały opatrunkowe, żeby przygotować w końcu mieszkanie na przyjęcie dziecka wykończonego chemioterapią — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, szefowa Fundacji „Przyszłość dla Dzieci".
Obecnie pod opieką fundacji jest 23 dzieci, które walczą z nowotworem. W tym roku na ich leczenie fundacja przeznaczyła już 50 tys. zł.

15-letni Krystian Jackowski z Olsztyna choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. — Diagnoza była dla nas szokiem — wspomina pani Marzena, mama Krystiana. Kiedy chłopca na początku stycznia zaczęły boleć plecy, nikt nie podejrzewał, że może to być związane z rakiem. Dopiero po wielu badaniach lekarze na początku lutego zdiagnozowali białaczkę. Dodatkowo okazało się, że kręgosłup Krystiana jest kompresyjnie złamany w odcinku lędźwiowym w trzech miejscach. Chłopak chodził, ale sprawiało mu to ogromny ból. Obecnie jest po pierwszy etapie leczenia i nosi specjalny gorset. I, co najważniejsze, jest już w domu.— Cały czas jesteśmy jednak pod kontrolą lekarzy. Jeździmy na rehabilitacje. Pierwszy etap za nami, a przed nami kolejne. Ale wygrywamy tę walkę. Trzymam się tej myśli, że tak już zostanie — podkreśla wielokrotnie pani Marzena. I często dodaje, że uratował ich cud.
— Krystian przeszedł już tyle, że po prostu wiemy, że były to ostatnie przykre niespodzianki. Po pierwszym etapie leczenia zachorował na sepsę z powikłaniami po niej. Ale już jest w porządku. Czuje się dobrze. I będzie coraz lepiej — zaznacza.

Cała rodzina, a przede wszystkim Krystian, czekają tylko na to, aż będzie mógł znów realizować swoje pasje. Przed zachorowaniem był bardzo aktywny fizycznie. Grał w drużynie piłki nożnej. Kiedy tylko będzie mógł, wróci do gry. — To fakt, choroba go zmieniła. Chodzi o to, że stał się bardziej wyciszony, refleksyjny. Ale z drugiej strony, choroba zawsze zmienia człowieka — stwierdza pani Marzena.

— Jestem pewna, że kiedy wygramy walkę z rakiem, Krystian znów będzie bardzo radosnym chłopakiem — mówi.
W tej walce pomóc mu oraz innym chorym dzieciom może każdy. Na mikołajki fundacja przygotowała wyjątkową zabawę dla wszystkich, którzy będą chcieli wesprzeć akcję. Od 6 grudnia na stronie fundacji (przyszloscdladzieci.org) wystarczy kliknąć w specjalną grafikę, czyli konkretnego stwora i go odczarować. A dlaczego właśnie stwora?

Iwona Żochowska - Jabłońska: — Choroba jest złym stworem, razem możemy go przegonić! Potrzebujemy twojej pomocy, by dziecięce strachy oswoić — to hasło, które przyświeca 3. edycji świątecznej akcji fundacji


Pomóc można dowolną liczbę razy i za dowolną kwotę, która będzie wielokrotnością 10 złotych, a potem poszukać własnoręcznie odczarowanego stwora. Można też dokonać wpłaty bezpośrednio na konto fundacji: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.

— Odczarowując stwora, dajemy dzieciom szansę na szybszy powrót do domu, specjalistyczną opiekę oraz dostęp do niezbędnych lekarstw — podkreśla Iwona Żochowska-Jabłońska. — Pamiętajmy, że dzieci u których wykryto nowotwór, potrzebują natychmiastowej pomocy, żeby ta była jak najbardziej skuteczna — dodaje.

Ewelina Zdancewicz-Pękala

http://m.wm.pl/2016/11/orig/900x400-post-odczaruj-350141.jpg

Polub nas na Facebooku: