Niedziela, 23 lutego 2020

Podziel się:

Sebastian czeka na naszą pomoc

2017-03-22 10:45:35 (ost. akt: 2017-03-22 10:52:28)
Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor Fundacji "Przyszłość dla Dzieci" (z prawej), z Sebastianem i jego rodzicami

Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor Fundacji "Przyszłość dla Dzieci" (z prawej), z Sebastianem i jego rodzicami

Sebastian Rokuszewski z Pisza był energicznym i aktywnym chłopcem. Lubił grać w piłkę, jeździć na rowerze, uprawiał taekwondo. 4 lata temu zachorował na kleszczowe zapalenie mózgu. Obecnie jest przykuty do łóżka.

Polub nas na Facebooku:
http://m.wm.pl/2017/01/orig/1-logo-programu-358385.jpg

Sebastian ma porażenie czterokończynowe. Oddycha za niego respirator. Jedyny kontakt, jaki mają z nim bliscy, to kontakt wzrokowy.
Rodzice chłopca nigdy nie pogodzą się z tą chorobą. I ciągle walczą o powrót syna do zdrowia. Wspiera ich w tym między innymi Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”, której założycielem jest wydawca „Gazety Olsztyńskiej”. Sebastian otrzymał od fundacji cyber-oko. Niepozorny monitor o wartości 24 tysięcy złotych ma ogromne znaczenie. To dla Sebastiana jedyny sposób komunikowania się ze światem zewnętrznym.
— Dzięki temu urządzeniu możemy dowiedzieć się czy coś go boli, czy czegoś chce — tłumaczy mama chłopca. — To też forma niezwykle ważnej rehabilitacji i stymulacji mózgu. Sebastian na przykład ogląda zdjęcia, słucha swojej ulubionej muzyki. Poruszając gałką oczną może też grać na różnych instrumentach.

Choroba zaczęła się 4 lata temu. — Sebastian pokazał mi, że ma kleszcza w stawie kolanowym. To był bardzo mały kleszcz. Ja go po prostu wyjęłam i zdezynfekowałam miejsce ukąszenia. Po dwóch tygodniach syn bardzo źle się poczuł. Bolała go głowa, gorączkował i wymiotował — wspomina ze łzami w oczach pani Agnieszka. — Poszliśmy na pogotowie. Usłyszeliśmy od lekarzy, że to zapalenie opon mózgowych. Syn dostał leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Po trzech dniach jego stan zaczął się pogarszać. Sebastian majaczył, tracił kontakt z otoczeniem.
Nastolatka helikopterem przetransportowano do szpitala w Olsztynie. Tam został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną i po wybudzeniu nie było już z nim kontaktu. Kolejne badania potwierdziły podejrzenia lekarzy — kleszczowe zapalenie mózgu.

Dopiero po trzech miesiącach pobytu w szpitalu, nastolatek został przewieziony do domu. Od tamtej pory zajmuje się nim rodzina i hospicjum domowe z Olsztyna. Piski Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy zapewnia z kolei rehabilitację ruchową, logopedę, psychologa oraz pedagoga.
Państwo Agnieszka i Maksymilian Rokuszewscy dzielnie opiekują się synem. Widać w nich ogromną wiarę i siłę. — Nadzieja nawet na chwilę w nas nie zagasła. Jeśli jest nadzieja, to jest po co żyć — mówi mama chłopca.
Ta największa nadzieja rodziców Sebastiana wiąże się z prof. Wojciechem Maksymowiczem, wybitnego neurochirurga z Olsztyna i wszczepieniem stymulatorów mózgu. — Jest to nasze największe marzenie — przyznaje mama chłopca.
Rodzice Sebastiana przyłączyli się do kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację „Aby żyć” z Krakowa. To trzecia edycja kampanii poświęconej kleszczowemu zapaleniu mózgu. Państwo Rokuszewscy chcą przestrzec innych przed tą niebezpieczną chorobą. My z kolei zwracamy się do Państwa z prośbą o ich wsparcie w codziennej walce z chorobą Sebastiana.

Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor Fundacji "Przyszłość dla Dzieci" zachęca do przekazywania 1 procenta podatku na rzecz fundacji. — Koszty leczenia dzieci są ogromne, często bez naszego wsparcia ich rodzice nie są w stanie sobie z tym poradzić — mówi. — Dlatego warto zdobyć się na mały gest, który może wiele zmienić. Oddając procent na podopiecznych fundacji, pomagamy dzieciom z regionu: naszym sąsiadom, koleżankom i kolegom.

Beata Smaka
b.smaka@gazetaolsztynska.plJeśli chcesz pomóc Sebastianowi i innym podopiecznym fundacji, przekaż jeden procent swojego podatku, wpisując numer KRS 0000148747 w zeznaniu podatkowym. Możesz także pomóc już dziś, wpłacając pieniądze na konto: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.


Polub nas na Facebooku: