Sobota, 4 lipca 2020

Podziel się:

Jeden procent na lepsze życie

2017-04-20 08:41:31 (ost. akt: 2017-04-20 08:46:59)
Maciej Więcek Fundacja Przyszłość dla Dzieci

Maciej Więcek Fundacja Przyszłość dla Dzieci

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Maciek Więcek z Olsztyna mógłby lepiej chodzić. Jest na to szansa, jeśli chłopiec będzie poddany regularnej rehabilitacji. Niestety to kosztuje. Jemu i innym dzieciom pomóc może jeden procent podatku. Każdy może przekazać pieniądze!

Polub nas na Facebooku:
http://m.wm.pl/2017/01/orig/1-logo-programu-358385.jpg

Maciek jest bardzo obowiązkowy i samodzielny. Jego mama, Iwona Więcek uważa, że Maciek jest bardziej dojrzały niż jego rówieśnicy. Może dlatego chłopiec lepiej dogaduje się z dorosłymi?

Maćkowi życie dało w kość od samego początku. Przyszedł na świat jako wcześniak i pierwsze miesiące leżał w inkubatorze.
Lekarze stwierdzili u niego dziecięce porażenie mózgowe i wiążący się z tym niedowład czterokończynowy, z przewagą kończyn dolnych.
Co to oznacza? — Syn porusza się o kulach. Żeby pokonywać dłuższe dystanse, potrzebuje też wózka inwalidzkiego — opowiada jego mama. — Rehabilitowany jest od czwartego miesiąca życia, bo wtedy zapadła diagnoza.

Chłopiec ma czternaście lat i jest uczniem pierwszej klasy gimnazjum. Szkołę wybrał sobie sam. — Jako laureat konkursu z historii mógł iść do wybranego przez siebie gimnazjum — tłumaczy mama.
Nastolatek jest wielkim fanem sportu. Ma typowe zacięcie humanistyczne.
Świetnie radzi sobie z nauką języków obcych.
— Syn słucha muzyki, także klasycznej. Ma artystyczne zamiłowania, chodzi na koncerty — opowiada jego mama.

Rehabilitacja nadal jest najważniejszym punktem dnia w życiu Maćka. — Korzystamy z rehabilitacji prywatnej, bo syn potrzebuje dłuższych ćwiczeń. Musi też korzystać z hipoterapii, basenu i zajęć na integrację sensoryczną — opowiada pani Iwona.
Chłopiec nigdy nie będzie chodził prawidłowo. Ale jest szansa, że będzie chodził lepiej. — Maciek uczy się wzorca chodu — opowiada jego mama. — Dzięki temu jego mięśnie nie będą poddane większej deformacji.

W przyszłości Maćka czeka operacja. Na razie rodzice chłopca skupiają się na bieżących wydatkach. — Bardzo ważne są turnusy rehabilitacyjne. Pieniądze idą także na sprzęt ortopedyczny dla Maćka. Kupujemy mu odpowiednie obuwie ortopedyczne i ortezy.

Takich dzieci jak Maciej jest więcej. Wiele z nich może w miarę normalnie żyć właśnie dzięki wsparciu Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, która ma pod opieką 309 dzieci.
— Zachęcamy, żeby wesprzeć jednym procentem podopiecznych naszej fundacji — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzający fundacji. — Nawet z niewielkich kwot, które odpisujemy od podatku, zbierają się duże sumy na pomoc dzieciom.

Jeden procent podatku można przekazać, wpisując numer KRS 0000148747 w zeznaniu podatkowym. Czas na rozliczenia podatkowe w tym roku upływa 2 maja.


Oprócz tego można także już dziś dokonać wpłaty na na konto fundacji: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887 .

Polub nas na Facebooku: