Sobota, 4 lipca 2020

Podziel się:

Jeden procent na zdrowie

2017-04-26 08:26:32 (ost. akt: 2017-04-26 08:28:17)
Roksana Zbrzyzna, podopieczna Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci"

Roksana Zbrzyzna, podopieczna Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci"

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Tylko do końca miesiąca można jeszcze rozliczyć się z fiskusem i przeznaczyć jeden procent podatku potrzebującym. Na tę pomocą czekają podopieczni Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci". Jedną z nich jest 7-letnia Roksana z Działdowa.

Polub nas na Facebooku:
http://m.wm.pl/2017/01/orig/1-logo-programu-358385.jpg

Kiedy Roksana Zbrzyzna przyszła na świat, jej rodzice nie przypuszczali, że będzie chora. — Urodziła się jako wcześniak, ale nic nie wskazywało, że coś będzie nie tak z jej zdrowiem — wspomina Natalia Zbrzyzna, mama dziewczynki.
Potem rodzice Roksany słyszeli od lekarzy straszne rzeczy: że ich dziecko nie będzie chodzić, widzieć, mówić.

Dziś dziewczynka nie może się doczekać, aż pójdzie do przedszkola. — Jest bardzo spragniona kontaktów z rówieśnikami — mówi jej mama. — Na razie przychodzi do niej nauczyciel z przedszkola do domu na indywidualne lekcje.

U Roksany zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe. Dziewczynka nie widzi na jedno oko i ma skoliozę. Mimo że ma siedem lat, wypowiada zaledwie kilka słów. Swoje pierwsze kroki postawiła w wieku czterech lat. Jej rodzice walczą, żeby Roksana mogla rozwijać się jak najlepiej. Do tego potrzebne są liczne terapie i pieniądze. — Pracuje tylko mój mąż. A wychowanie niepełnosprawnego dziecka, niestety, kosztuje — mówi pani Natalia.

Lista wydatków jest ogromna: dodatkowe badania, okulary, obuwie ortopedyczne, pomoce dydaktyczne. — Żeby móc się porozumieć z córką, kupiłam specjalistyczny program Mówik. Kosztował 1200 zł — opowiada pani Natalia. — Dzięki naciskaniu znaków graficznych na tablecie udaje mi się porozumieć z córką.

Dziewczynka potrzebuje m.in. zajęć z fizykoterapii, terapii sensorycznej, ćwiczeń logopedycznych, terapii wzroku i psychologa. — Wiele wizyt mamy w Warszawie, więc dochodzi koszt wyjazdów — mówi mama dziewczynki.

Mimo licznych dolegliwości, Roksana nie przestaje się uśmiechać. — Córka jest bardzo pogodnym dzieckiem. Uwielbia zwierzęta, jazdę na rowerze i zabawy na świeżym powietrzu — opowiada jej mama.

Roksana jest pod opieką Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca fundacji, zachęca do przekazywania 1 procenta podatku na rzecz „Przyszłości dla Dzieci”. — Koszty leczenia dzieci są ogromne, często bez naszego wsparcia ich rodzice nie są w stanie sobie z tym poradzić — mówi. — Dlatego warto zdobyć się na gest, który może wiele zmienić. Oddając procent na podopiecznych fundacji, pomagamy dzieciom z regionu: naszym sąsiadom, koleżankom i kolegom.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl


Jeśli chcesz pomóc Roksanie i innym podopiecznym fundacji, przekaż jeden procent swojego podatku, wpisując numer KRS 0000148747 w zeznaniu podatkowym. Możesz także pomóc już dziś, wpłacając pieniądze na konto: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.

Polub nas na Facebooku: