Piątek, 3 lipca 2020

Podziel się:

Maluch do przeglądu

2018-02-28 09:33:32 (ost. akt: 2018-02-28 09:39:28)
Żeby się zapisać na Przegląd Malucha, wystarczy zadzwonić pod numer 514 800 915

Żeby się zapisać na Przegląd Malucha, wystarczy zadzwonić pod numer 514 800 915

Autor zdjęcia: archiwum GO

Nowotwory najczęściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i szpital dziecięcy po raz kolejny zapraszają na darmową akcją Przegląd Malucha.

Polub nas na Facebooku:
Dzieci z Warmii i Mazur też chorują na nowotwory. W ubiegłym roku odnotowano aż 53 nowe zachorowania. Maluchy chorują również na nowotwory dotąd typowe dla osób dorosłych, np. czerniaki. Ale jednym z najczęstszych wciąż jest białaczka.
— Pierwszą oznaką białaczki może być nagły spadek aktywności dziecka. Dziecko nie chce się bawić, ciągle czuje się zmęczone, a ponadto ma nawracające infekcje, krwawe wylewy, sińce, wybroczyny nieadekwatne do urazu — wyjaśnia dr Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Ale nie zawsze objawy są tak wyraziste jak w przypadku białaczki.
— Trudniej rozpoznać guzy w brzuchu, których w początkowym stadium nie zauważymy gołym okiem i dlatego czasami diagnozujemy je jak są już bardzo duże. Wówczas stadium rozwoju choroby jest wysokie, co skutkuje koniecznością zastosowania bardziej agresywnej chemioterapii, i mniejszą szansą na pełne wyleczenie — przestrzega lekarka.
I podpowiada: — Dlatego uczulam, żeby bardzo dokładnie przyglądać się dziecku. Jeśli zauważymy, że powiększył mu się obwód brzucha, warto zrobić mu morfologię krwi i usg jamy brzusznej. Te badania najlepiej wykonywać profilaktycznie raz w roku, a w razie pojawienia się niepokojących objawów — jeszcze częściej. Morfologia i usg brzucha dają mnóstwo informacji na temat stanu zdrowia dziecka, a jednocześnie są nieinwazyjne.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
— Niestety, sporo dzieci przyjmujemy do szpitala z zaawansowanym nowotworem. Kilka lat temu onkolodzy z naszego szpitala przeprowadzili cykl szkoleń dla lekarzy rodzinnych z regionu na temat wczesnego diagnozowania nowotworów. I obecnie lekarze rodzinni częściej zlecają dzieciom dodatkowe badania. Brakuje jeszcze świadomości u rodziców, dlatego przy każdej nadarzającej się okazji apelujemy do nich o czujność — tłumaczy dr Wanda Badowska.
Pamiętajmy, że pierwszy szczyt zachorowań przypada na wiek przedszkolny — od drugiego do szóstego roku życia, drugi — na wiek nastoletni. Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywanie zwiększają szanse na zdrowie dziecka. Żeby jednak mieć pewność, że naszemu dziecko nic nie jest, warto je zbadać.
Wśród podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” są także maluchy z nowotworem.
— Wiemy, jak groźne są te choroby i jak trudno z nimi walczyć. Dlatego wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. — I kolejny raz zapraszamy na darmowe badania, które pozwolą rodzicom maluchów spać spokojnie. Chodzi oczywiście o Przegląd Malucha.

Już w w sobotę 3 marca w szpitalu dziecięcym w Olsztynie można będzie wykonać swojemu maluchowi morfologię i USG jamy brzusznej. Żeby się zapisać na Przegląd Malucha, wystarczy zadzwonić w dniach 28 lutego-2 marca 2018 roku w godz. 9-15 pod numer 514 800 915. Rejestracja wyłącznie telefoniczna!

Z badań mogą skorzystać maluchy w wieku 1-6 lat, bo to w tej grupie wiekowej odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory.
Badania odbędą się w godzinach 9-14. Dla tych, którym ten termin nie pasuje, mamy dobrą wiadomość. Kolejna taka akcja już 10 marca!
Organizatorami są Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i szpital dziecięcy.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku: