Sobota, 4 lipca 2020

Podziel się:

Zgłoś malucha do przeglądu, który może uratować życie

2018-10-08 12:12:56 (ost. akt: 2018-10-08 13:16:17)
Fot. Materiały Fundacji Bezpłatne badania już w najbliższą sobotę 13 października

Fot. Materiały Fundacji Bezpłatne badania już w najbliższą sobotę 13 października

Są badania, które mogą uratować życie. To morfologia i USG jamy brzusznej. Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” zaprasza na akcję profilaktyczną Przegląd Malucha

Polub nas na Facebooku:
Pod skrzydłami Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” jest 350 podopiecznych. Tu znajdują pomoc również dzieci z nowotworami. Dlatego już kolejny raz Fundacja organizuje akcje profilaktyczne pod nazwą Przegląd Malucha.
Iwona Żochowska-Jabłońska: Ludzie boją się badań, bo obawiają się, że coś u nich wykryją. Właśnie o to chodzi, żeby wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Wtedy jest jeszcze szansa na wyleczenie!

Statystyki dotyczące chorób są zatrważające: w tym roku u 24. dzieci z Warmii i Mazur wykryto nowotwór. — Ludzie boją się badań, bo obawiają się, że coś u nich wykryją. Właśnie o to chodzi, żeby wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Wtedy jest jeszcze szansa na wyleczenie! — podkreśla Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji.
Lekarze proszą, żeby dzieciom wykonywać chociaż raz w roku profilaktyczne badania: morfologię krwi i USG jamy brzusznej. Dlaczego?
dr n. med. Wanda Badowska: Musimy być czujni zawsze, kiedy dziecko zgłasza nam jakieś niespecyficzne dolegliwości.

— Jeśli morfologia krwi jest nieprawidłowa, to jest to przyczynkiem do dalszej diagnostyki — odpowiada dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Na przykład u pacjenta z czerwienicą prawdziwą w morfologii zobaczymy zbyt wysokie parametry dotyczące krwinek czerwonych. Musimy być czujni zawsze, kiedy dziecko zgłasza nam jakieś niespecyficzne dolegliwości. Nie interpretujmy tego z góry jako efekt dojrzewania, zmęczenia czy
wymyślania przez dziecko.
dr n. med. Wanda Badowska: Nie zawsze objawy nasilają się zauważalnie z dnia na dzień. Wystarczy, że nie ustępują.

Rodzice powinni też być czujni, jeśli dziecko skarży się na ból głowy. — Są pewne charakterystyczne cechy, mogące wskazywać na guza mózgu. Jeśli dziecko ma bóle głowy po powrocie ze szkoły, to może być wyrazem np. wady wzroku — tłumaczy doktor Wanda Badowska.
I dodaje: — Dzieje się tak, ponieważ akomodacja wymaga dużego wysiłku, więc pojawiają się napięcia, które skutkują bólami głowy. Mogą się one pojawiać także podczas infekcji zatok. Jeśli jednak dziecko ma poranne bóle głowy i poranne wymioty, a w ciągu dnia czuje się dobrze, koniecznie zgłośmy się jak najszybciej do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć właśnie o guzie mózgu. Zwłaszcza jeśli zauważymy jakąś nagłą i trwałą zmianę jego zachowania. Nie zawsze objawy nasilają się zauważalnie z dnia na dzień. Wystarczy, że nie ustępują.

Białaczka też często daje zauważalne objawy. — Pierwszą oznaką białaczki może być nagły spadek aktywności dziecka. Dziecko nie chce się bawić, czuje się zmęczone, a ponadto ma nawracające infekcje, krwawe wylewy, sińce, wybroczyny nieadekwatne do urazu. Trudniej rozpoznać guzy w brzuchu, których w początkowym stadium nie zauważymy gołym okiem i dlatego czasami diagnozujemy je jak są już bardzo duże. Dlatego uczulam, żeby bardzo dokładnie przyglądać się dziecku. Jeśli zauważymy, że powiększył mu się obwód brzucha, warto zrobić mu morfologię krwi i USG jamy brzusznej — opowiada dr Wanda Badowska.
Pani Anna z Olsztyna rok temu zabrała na Przegląd Malucha swoją czteroletnią wówczas córkę Lenkę.
— Badania były przeprowadzane w bardzo sympatycznej atmosferze — wspomina. — Wolontariusze z Fundacji wyczarowali mnóstwo balonów w kształcie zwierząt. Podczas pobierania krwi córka poczuła lekkie ukłucie. Ale za to USG brzucha było dla niej wielką frajdą. Nie dość, że łaskotało, to jeszcze miała okazję zobaczyć swój brzuch na ekranie komputera.

W sobotę 13 października w szpitalu dziecięcym w Olsztynie będzie można wykonać dzieciom morfologię i USG jamy brzusznej. Badania są częścią akcji profilaktycznej Przegląd Malucha. Co trzeba zrobić, żeby zapisać dziecko na badanie? Wystarczy zadzwonić w dniach 10-11 października w godzinach od 9 do 14 pod numer telefonu 514 800 915. Uwaga, rejestracja jest wyłącznie telefoniczna.

Z badań mogą skorzystać maluchy w wieku od roku do 6 lat, bo to w tej grupie wiekowej odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory. Kolejny Przegląd Malucha odbędzie się 20 października (zapisy na to badanie 17-18 października). Partnerem wydarzenia jest Fundacja BGŻ BNP Paribas.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztyska.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: