Czwartek, 13 sierpnia 2020

Podziel się:

Zapisz Malucha do Przeglądu!

2018-10-10 09:16:14 (ost. akt: 2018-10-10 09:34:00)
Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Już dziś można zapisać swoje dziecko na badania profilaktyczne, które odbędą się w najbliższą sobotę w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. A to wszystko dzięki Fundacji "Przyszłość dla Dzieci", która kolejny raz startuje z akcją profilaktyczną.

Polub nas na Facebooku:
Dane są zatrważające: w tym roku u 24 dzieci z Warmii i Mazur wykryto nowotwór. Dominują białaczki i guzy. Rodzice nie chcą myśleć o najgorszym. Nowotwór? U każdego, tylko nie u mojego dziecka. Więc ból głowy swojego dziecka tłumaczą stresem, a siniaki na nogach efektem zabaw na podwórku. Czasami objawów nie ma w ogóle albo... — Objawy pojawiają się stopniowo, z początku mogą być łagodne — wyjaśnia dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Poza tym każdy ma inny próg wrażliwości. Są dzieci, które mają duże zmiany w wynikach badań, a skarżą się w sposób umiarkowany.
Wiele dzieci trafia na onkologię w Olsztynie z różnego rodzaju guzami.
Iwona Żochowska- Jabłońska: Fundacji zależy, aby uświadomić rodzicom potrzebę wykonywania badań profilaktycznych. — To najlepszy prezent, jaki możemy podarować swojemu dziecku. Bo zaprowadzając je na badanie, dajemy mu zdrowie lub życie.

Na co powinni zwrócić uwagę rodzice dziecka? — Są pewne charakterystyczne cechy, mogące wskazywać na guza mózgu. Jeśli dziecko ma bóle głowy po powrocie ze szkoły, to może być wyrazem np. wady wzroku. Dzieje się tak ponieważ akomodacja wymaga dużego wysiłku, więc pojawiają się napięcia, które skutkują bólami głowy. Mogą się one pojawiać także podczas infekcji zatok. — tłumaczy dr n. med. Wanda Badowska. — Jeśli jednak dziecko ma poranne bóle głowy i poranne wymioty, a w ciągu dnia czuje się dobrze, koniecznie zgłośmy się jak najszybciej do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć właśnie o guzie mózgu. Zwłaszcza jeśli zauważymy jakąś nagłą i trwałą zmianę jego zachowania. Nie zawsze objawy nasilają się zauważalnie z dnia na dzień. Wystarczy, że nie ustępują.

O to, skąd pomysł na akcję profilaktyczną Przegląd Malucha, pytamy Iwonę Żochowską-Jabłońską, dyrektor zarządzającą Fundacji „Przyszłość dla Dzieci". — Dwa lata temu do stworzenia tej akcji zainspirował nas wzrost zachorowań dzieci z Warmii i Mazur na nowotwory— odpowiada szefowa Fundacji. — Jest to temat nam bardzo bliski, bo dzieci, u których wykryto nowotwór trafiają później do naszej fundacji. Chcemy też obalić społeczny pogląd o tym, że dopóki nie zbadamy, nic nam nie będzie. Wtedy właśnie rak ma nad nami przewagę. Bo w wykryciu nowotworów liczy się czas! A im wcześniej go wykryjemy, tym lepiej.

Wiosną tego roku Przegląd Malucha cieszył się ogromną popularnością. Miejsca na badania zapełniły się błyskawicznie. — O akcji dowiedziałam się z internetu i pomyślałam, że nie mogę jej przegapić. Tak jak nie mogę przeoczyć tego, gdyby coś z moim synkiem się działo — mówiła Adriana Turczyk, mama Miłosza. — Rodzice zawsze chcą jak najlepiej dla dzieci. Dlatego udostępniałam na portalu społecznościowym informację o wydarzeniu. O mały włos nie popłakałam się do słuchawki z radości, kiedy udało się zapisać.

Iwona Żochowska- Jabłońska dodaje, że Fundacji zależy, aby uświadomić rodzicom potrzebę wykonywania badań profilaktycznych. — To najlepszy prezent, jaki możemy podarować swojemu dziecku. Bo zaprowadzając je na badanie, dajemy mu zdrowie lub życie.

Co trzeba zrobić, żeby zapisać dziecko na badanie? Należy zadzwonić dziś (środa) lub jutro (czwartek) w godzinach od 9 do 14 pod numer telefonu 514 800 915. Uwaga, rejestracja jest wyłącznie telefoniczna. Z badań mogą skorzystać maluchy w wieku od roku do 6 lat, bo to w tej grupie wiekowej odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory.

Pierwsza biała sobota, czyli Przegląd Malucha startuje już 13 października w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Będzie można wykonać dzieciom morfologię i USG jamy brzusznej.
Kolejny Przegląd Malucha odbędzie się 20 października (zapisy na to badanie 17-18 października). Partnerem wydarzenia jest BGŻ BNP Paribas.


Aleksandra Tchórzewska

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: