Niedziela, 12 lipca 2020

Podziel się:

Zrób przegląd swojemu maluchowi!

2018-10-17 08:36:08 (ost. akt: 2018-10-17 09:12:37)
Przegląd Malucha X 2018

Przegląd Malucha X 2018

Mamy świetną wiadomość dla rodziców maluchów, którzy chcieliby przebadać swoje dzieci. Dziś startują zapisy na akcję profilaktyczną Przegląd Malucha, zainicjowaną przez Fundację Przyszłość dla Dzieci. Nie zwlekajcie!

Polub nas na Facebooku:
Rodzice z Warmii i Mazur z niecierpliwością czekają na akcję profilaktyczną Przegląd Malucha, którą od dwóch lat organizuje Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” wspólnie ze szpitalem dziecięcym w Olsztynie. Podczas ostatniej białej soboty zjawili się tłumnie. To bardzo cieszy Iwonę Żochowską-Jabłońską, dyrektor zarządzającą Fundacji. — Widzę, jak bardzo rodzice zrobili się czujni. Zwracają uwagę na każdy niepokojący sygnał, który daje ich dziecko. A wszyscy wiemy, że przypadku nowotworów liczy się czas! Więc lepiej dmuchać na zimne — podkreśla. I dodaje: — U dzieci przebadanych w sobotę nie stwierdzono żadnych zmian onkologicznych. U kilkorga dzieci stwierdzono odchylenia w morfologii, które wymagają konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Wiele dzieci z nowotworami trafia właśnie pod skrzydła Fundacji. Tylko rodzice i najbliżsi wiedzą, jak potężnym wrogiem jest dla malucha nowotwór.
Choroby nowotworowe najczęściej atakują dzieci poniżej 6 roku życia. — Pierwszy szczyt zachorowań przypada na wiek przedszkolny – od drugiego do szóstego roku życia, drugi – na wiek nastoletni. Apeluję, żeby rodzice obserwowali swoje dzieci i zgłaszali pediatrze wszystkie niepokojące objawy — ostrzega dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Iwona Żochowska-Jabłońska: U dzieci przebadanych w sobotę nie stwierdzono żadnych zmian onkologicznych. U kilkorga dzieci stwierdzono odchylenia w morfologii, które wymagają konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Na szczęście jest coraz nowocześniejsza diagnostyka. — Żeby dobrze zdiagnozować chorobę, musimy wykorzystywać techniki molekularne, genetyczne, oceniające stan komórki nowotworowej. Kolejnym elementem personalizacji jest bardzo szczegółowe badanie efektów leczenia. W pewnych punktach czasowych badamy ile jeszcze komórek nowotworowych pozostało w organizmie. Jeśli okazuje się, że pacjent ma komórki nowotworowe wrażliwe na leki i że one giną już w pierwszej fazie leczenia, to znaczy, że możemy to leczenie w kolejnym etapie złagodzić — tłumaczy dr Badowska. — Spersonalizowane leczenie chorób nowotworowych polega na tym, że likwidujemy nowotwór z jak najmniejszymi skutkami niepożądanymi dla organizmu. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze pacjenci umierają z powodu progresji samej choroby nowotworowej, ale również z powodu ciężkich powikłań infekcyjnych czy toksycznych. Stad postęp medycyny idzie w tym kierunku, żeby tym pacjentom, którym można, złagodzić intensywność chemioterapii. Poza tym rozwój medycyny polega też na tym, że leki są coraz bardziej celowane. Nie niszczą wszystkich szybko rozwijających się komórek, ale docierają konkretnie do komórki nowotworowej.

Mali pacjenci szpitala dziecięcego w Olsztynie leczeni są nowoczesną techniką. — I widzimy bardzo dobre efekty — mówi dr n. med. Wanda Badowska. — Przykładowo przewlekła białaczka szpikowa kiedyś źle rokowała. Stosowano cytostatyki, które dawały duże toksyczności. Żeby wyleczyć dziecko, musieliśmy je często kierować do przeszczepienia komórek macierzystych. Natomiast teraz jednym lekiem wprowadzamy chorobę w remisję. Czasem potrzeba jeszcze dodatkowo zastosować lek wyższej generacji. Pacjenci się leczą, normalnie funkcjonują, chodzą do szkoły... Postęp jest bardzo duży!
Mimo dobrego dostępu, lepiej zapobiegać niż leczyć. I zadbać o profilaktykę.

Już dziś i jutro (18 października) można zapisać swoje dziecko na Przegląd Malucha. Należy w godzinach 9-14 zadzwonić pod numer telefonu 514 800 915. Uwaga, rejestracja wyłącznie telefoniczna.
Przegląd Malucha odbędzie się już w najbliższą sobotę 20 października w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Dzieciom zostanie wykonana morfologia i USG jamy brzusznej.
To całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne badania, które choć raz w roku powinien przejść każdy maluch. Partnerem wydarzenia jest BGŻ BNP Paribas.

Aleksandra Tchórzewska

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: