Wtorek, 4 sierpnia 2020

Podziel się:

Wasz bezcenny jeden procent

2019-02-05 12:01:33 (ost. akt: 2019-02-07 12:47:29)
Kuba, podopieczny Fundacji

Kuba, podopieczny Fundacji

Kuba z Wielkiego Łęcka nigdy nie będzie samodzielny. Ale jego rodzice nie tracą optymizmu. Starają się zapewnić chłopcu jak najlepszy rozwój. My możemy przekazać podopiecznym Fundacji swój jeden procent podatku. To nic nie kosztuje!

Polub nas na Facebooku:
Wpłać darowiznę na leczenie i rehabilitację dzieci z Warmii i Mazur:

http://m.wm.pl/2017/01/orig/1-logo-programu-358385.jpg

http://m.wm.pl/2015/06/orig/wplacbutton-251555.jpg

Wielki Łęck to niewielka wieś położona w powiecie działdowskim, w gminie Płośnica. To tutaj ze zgiełku miasta uciekła pani Anna z mężem i dziećmi. Wszyscy wokół się znają, dlatego nikogo nie dziwi widok 12- letniego Jakuba, czekającego każdego ranka na busa. Każdego dnia chłopiec jedzie do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie. Tam ma liczne zajęcia wspomagającego jego rozwój. Ale to nie wystarczy.

Raz w tygodniu Jakub ma dodatkowe zajęcia z pedagogiem specjalnym. Przychodzi też do niego logopeda.

Kiedy miał dwa latka, zdiagnozowano u niego autyzm atypowy w sprzężeniu z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Pierwsze sygnały wystąpiły, kiedy chłopiec miał roczek.

Autyzm atypowy daje podobne objawy jak autyzm dziecięcy, różni się jednak ich nasileniem oraz czasem występowania. Pani Anna nie kryje, że na początku była przerażona... Szukała przyczyn. Próbowała zrozumieć, dlaczego to akurat jej syna to spotkało? Ale szybko stwierdziła, że trzeba wziąć się w garść i pomóc synowi.

Mały Kuba znalazł się pod opieką wielu różnych specjalistów i zaczął intensywnie pracować.
Kuba ma rodzeństwo: 5-letniego brata Olka i 1,5- roczną Magdę.

— O autystach mówi się, że są wycofani. Kuba jest inny. Uwielbia się przytulać — rozpromienia się jego mama. — Oczywiście czasami z rodzeństwem się kłócą. Ale potem godzą, przepraszają, przytulają.

Kuba nie mówi. Porozumiewa się za pomocą specjalnego komunikatora— oprogramowania na tablecie.

Chłopiec potrzebuje też wsparcia w codziennych czynnościach. Ale nie brakuje mu energii i radości. Z utęsknieniem czeka na lato, kiedy będzie mógł szaleć na podwórku z rodzeństwem. Uwielbia się huśtać, grać w piłkę i jeździć na trójkołowym rowerze. W długie zimowe wieczory lubi oglądać bajki i słuchać, jak tata czyta mu książki.

Jeden z rodziców musi być w domu, żeby zajmować się dziećmi. Rodzice Kuby zdecydowali, że to pani Anna po macierzyńskim wróci do pracy, a pan Łukasz zostanie w domu. Pani Ania uczy języka angielskiego w pobliskiej szkole podstawowej.

------ Niepełnosprawne dziecko w rodzinie to ogromne obciążenie budżetu domowego. Kubie trzeba kupować specjalne buty ortopedyczne. Słono też kosztują dodatkowe zajęcia rehabilitacyjne i dojazdy do specjalistów. Przydałyby się też wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne. Wtedy chłopiec intensywnie ćwiczy, ma hipoterapię, zajęcia indywidualne. ----

Po każdym z nich Kuba robi coraz większe postępy. Dlatego jego mama marzy o tym, żeby jej syn chociaż raz w roku wziął udział w takim turnusie. Ale niestety rodzice chłopca nie są w stanie samodzielnie sfinansować tego typu wyjazdu.

O Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” pani Anna wyczytała w ubiegłym roku w internecie. Kuba został jej podopiecznym — Czujemy się zaopiekowani. Czujemy ogromne wsparcie ze strony fundacji — nie kryje wzruszenia mama chłopca.

Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” została założona przez Grupę WM, wydawcę „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego". Pomaga sfinansować terapię, rehabilitację, leczenie swoich małych podopiecznych. Nierzadko choroba lub niepełnosprawność dziecka przerasta możliwości finansowe jego rodziców.

Pod opieką fundacji jest teraz 350 dzieci. Zdecydowana większość z nich to mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Ich powrót do zdrowia jest bardzo kosztowny. Dlatego warto wesprzeć fundację procentem swojego podatku.

Jak to zrobić? Wystarczy, podczas wypełniania PIT-u, w odpowiednią rubrykę wpisać KRS 0000148747. PIT można szybko i wygodnie rozliczyć za pośrednictwem strony przyszloscdladzieci.org.
Fundację i jej podopiecznych można też wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.

— Przekazanie tego jednego procenta to niewielki gest, a dla podopiecznych fundacji ogromna szansa — podkreśla Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca fundacji. — Dlatego zachęcamy, żeby pamiętać o potrzebujących mieszkańcach naszego regionu. Wspieramy dzieci, które żyją wśród nas.

Aleksandra Tchórzewska


Żeby przekazać 1 procent podatku, wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. A już dziś można dokonać wpłaty na konto Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku: