Sobota, 15 sierpnia 2020

Podziel się:

Kolejne Maluchy do przeglądu

2019-10-14 08:58:33 (ost. akt: 2019-10-16 15:34:12)
Aleksandra i jej mama Monika

Aleksandra i jej mama Monika

Autor zdjęcia: Fundacja "Przyszłość dla Dzieci"

W sobotę 19 października kolejne maluchy ruszą "do przeglądu". Przez cały dzień lekarze będą przeprowadzali badania krwi oraz USG jamy brzusznej. Badania są bezpieczne dla pacjenta. Rejestracja zaczyna się 16 października.

Polub nas na Facebooku:
Profilaktyka nowotworowa stanowi podstawę we wczesnym wykrywaniu raka u dzieci. Akcja "Przegląd Malucha" przeprowadzana jest cyklicznie od kilku lat.
Ostatnia odbyła się w sobotę 5 października. Podczas akcji, organizowanej przez Fundację „Przyszłość dla Dzieci” oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, odbyły się badania dzieci w wieku do lat 6.
Badania mają wykluczyć bądź rozpoznać chorobę nowotworową. Objawy choroby nie zawsze są wyraziste.
— Nie zawsze szukamy nowotworu. Większość badań przeprowadzonych 5 października była dobra. Miałam co do niektórych wyników pewne uwagi i dzieci zostały skierowane na dalszą diagnostykę. Na tym etapie rozwoju choroby jesteśmy w stanie zareagować bardzo wcześnie i zupełnie ją wyeliminować. Dlatego warto się badać, warto brać udział w tego typu akcjach, bo one podnoszą świadomość. Profilaktyka to klucz do zdrowia — wyjaśnia dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej w szpitalu dziecięcym. I podpowiada: — Zawsze uważnie przyglądajmy się dziecku. Jeśli zauważymy, że powiększył się obwód brzucha, warto zrobić mu morfologię krwi i USG jamy brzusznej. Te badania najlepiej wykonywać profilaktycznie raz w roku, a w razie pojawienia się niepokojących objawów częściej. Morfologia i USG brzucha dają mnóstwo informacji na temat stanu zdrowia dziecka, a jednocześnie są nieinwazyjne.


Pamiętajmy, że pierwszy szczyt zachorowań przypada na wiek przedszkolny – od 1 do 6 roku życia, drugi — na wiek nastoletni po 12 roku życia.

Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie zwiększają szansę na zdrowie. Jednak, aby mieć pewność, że naszemu dziecku nic nie jest, warto go zbadać. 
— Akcja jest bardzo potrzebna. Przebadaliśmy ostatnio kilkadziesiąt dzieci. Było trzech małych pacjentów z powiększonymi węzłami chłonnymi, ale zaczyna się sezon infekcyjny, więc liczyliśmy się z podobnymi wynikami. Jeżeli natomiast coś nas niepokoi, powinniśmy zgłosić się do lekarza, bo tylko on jest w stanie, na podstawie badań, ocenić stan zdrowia naszego dziecka — wyjaśnia lek. Elżbieta Milewicz-Podgórska, specjalista radiologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Mama 2,5 letniego Miłosza ma szczęście, bo jej syn jest okazem zdrowia. — Syn trochę płakał, nawet podczas badania USG, mimo że jest to zupełnie bezbolesne. My, jako rodzice, musimy w tych sytuacjach być silni i nie rezygnować z badań profilaktycznych tylko dlatego, by oszczędzić stresu sobie i dziecku. Należy się badać, a tego typu akcje dają nam tę możliwość, by zrobić to sprawnie i bez kolejki — mówi Karolina Stolarczuk.

Mądry Polak przed szkodą, więc bierzmy przykład z tych, którzy te badania wykonują regularnie. — Wiemy, jak groźne są to choroby i jak trudno z nimi walczyć. Wcześniej wykryte dają szanse na całkowite wyzdrowienie — tłumaczy Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. — Po raz kolejny zapraszamy na darmowe badania. Zdrowie dzieci jest najważniejsze.

Rejestracja na kolejne badania rusza w środę 16 października i trwa do wyczerpania miejsc. Rejestracja wyłącznie telefoniczna: infolinia 514- 800- 915 w godz. 9-15. Badania dzieci odbędą się w sobotę 19 października w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Zarejestrowane maluchy będzie można przyprowadzić na morfologię i USG jamy brzusznej.

Z badań mogą skorzystać dzieci w wieku 1-6 lat, bo to w tej grupie wiekowej odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory.  Badania rozpoczną się od godziny 9:00. Dla tych, którym ten termin nie pasuje, mamy dobrą wiadomość. Kolejna, trzecia, taka akcja jeszcze tej jesieni. Zachęcamy zatem do śledzenia działań fundacji.
Organizatorami są Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Program finansowany jest ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Karolina Rogóz-Namiotko
Polub nas na Facebooku: