Czwartek, 2 lipca 2020

Róża  Szlachetka

Podziel się:

Róża Szlachetka

18 lat

Róża Szlachetka urodziła się z rozszczepem podniebienia i wargi, czego niestety, nie można zasłonić ani ukryć. Chciałaby wyglądać jak jej koleżanki. – Nie jestem kosmitką, a wszyscy wciąż mi się przyglądają – skarży się dziewczynka. – Jest mi przykro, kiedy słyszę okropne przezwiska. Róża słabiej słyszy, bo rozszczep idzie w parze z niedosłuchem – wyjaśnia jej mama i dodaje, że oprócz tego, córce sprawia trudność picie, jedzenie, ale także wyraźne mówienie. Pierwszy zabieg zamknięcia szczeliny podniebienia przeszła jako 5 – miesięczne niemowlę – wspomina mama. – W wieku 2 lat została poddana operacji przeszczepu kości z talerza biodrowego i rekonstrukcji wyrostka zębowo- dołowego, ale niestety, organizm przeszczep odrzucił i Róża na kolejny zabieg czeka już wiele lat. W tym czasie miała wykonywany drenaż uszu, wizyty u ortodonty i zabiegi, które rozszerzają i kształtują jej szczękę. – To wszystko nic – Róża się nie skarży, ale ze łzami w oczach zakłada na twarz specjalne „prawidło”, kiedy idzie spać. – Wiem, że muszę i koniec. Róża ma chwile słabości, ale skupia się na tym, kim jest, a nie przejmuje się tym, co mówią o niej inni. – Mimo wszystko czuję się szczęśliwa, uwielbiam śpiewać, moim marzeniem jest nauczyć się gry na skrzypcach, bo to wspaniały instrument – opowiada Róża.
Robimy, co możemy,aby pomóc córce, ale to nie jest łatwe – zapewniają rodzice. – Żyjemy w takim, a nie innym środowisku, do ośrodków medycznych pokonujemy setki kilometrów, a na prywatny zabieg po prostu nas nie stać, więc Róża musi czekać na fachową pomoc. Pod koniec 2013r Róża została objęta opieką Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który prowadzi ponadregionalny ośrodek chirurgii szczękowo-twarzowej, rekonstrukcyjnej i estetycznej dla dzieci. Mamy nadzieję, że pełny powrót dziewczynki do zdrowia to już tylko kwestia czasu.
Pomóżmy w leczeniu i rehabilitacji Róży - razem możemy więcej!
Bieg o Przyszłość

Pobiegnij dla naszych podopiecznych i załóż swoją zbiórkę na siepomaga.pl!

Przekaż swoje wsparcie

Pomóc może nawet najdrobniejsza kwota
21 1240 1590 1111 0010 2531 7517
z dopiskiem Róża Szlachetka.

Tak, chcę pomóc Dzieciom.

Dziecko dotknięte chorobą też potrzebuje kontaktu ze światem zewnętrznym i rówieśnikami. Wózek inwalidzki, aparat słuchowy czy własna pompa insulinowa dają tym dzieciom szansę na wyjście z domu i zabawę z kolegami.

Wpłacając dowolną sumę pomagasz nam działać. Wspólnie możemy spełnić choć część marzeń chorych dzieci. Liczymy na Ciebie!