Poniedziałek, 25 maja 2020

Zosia Staszewska

Podziel się:

Zosia Staszewska

18 lat / Dywity

Zosia od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. W 2006 roku przeszła operację podtrzymującą mięśnie. Dzięki regularnej rehabilitacji Zosia chodzi już dość stabilnie, sprawniej pracują też jej ręce. Coraz lepiej radzi sobie z malowaniem. Zna już literki, uczy się je pisać. Pani Dorota podkreśla, że tych sukcesów nie byłoby, gdyby nie żmudne ćwiczenia.
Tak było, a teraz...
Zosia Staszewska uczy się obecnie w Gimnazjum nr 23 w Olsztynie. Lubi szkołę i lubi się uczyć. Dziewczynka jest uczennicą zwykłej, a nie integracyjnej klasy. Mimo iż codziennie musi ćwiczyć, jest bardzo aktywna. Jest laureatką licznych konkursów literackich, a ostatnio została laureatką wojewódzkiego konkursu języka polskiego. Jej sukcesy to m.in. (wyróżnienie w Konkursie Literackim "O Różę Małego Księcia" - czerwiec 2011; nagroda - w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Życie bajką jest" - marzec 2012), rozwija swoje zainteresowania uczęszczając na zajęcia do Pałacu Młodzieży. Poza szkołą uczy się języka angielskiego, a w szkole niemieckiego. Drugi rok bierze udział w wykładach i warsztatach Uniwersytetu Dzieci.
Chociaż często bywa zmęczona i ciągle napotyka jakieś schody (i te prawdziwe i w przenośni) jest pogodna i otwarta na świat i ludzi. Uważa, że niepełnosprawność w niczym nie może jej przeszkodzić. Rehabilitacja dziewczynki to głównie ćwiczenie jej nóg. Zosia porusza się tak, jak chce: ma ochotę jechać na wózku, to jedzie. Chce iść przy trójnogich kulach — to wybiera kule. A kiedy chce przejść się z rodzicami, idzie, trzymając ich za ręce. Dziewczynka jest więc w dużym stopniu samodzielna. To jest wynik regularnych codziennych ćwiczeń, które przy porażeniu mózgowym są bardzo ważne. Zosia wierzy, że jeszcze kiedyś nie tylko pójdzie samodzielnie na spacer, ale nawet zatańczy.
Bieg o Przyszłość

Pobiegnij dla naszych podopiecznych i załóż swoją zbiórkę na siepomaga.pl!

Przekaż swoje wsparcie

Pomóc może nawet najdrobniejsza kwota
21 1240 1590 1111 0010 2531 7517
z dopiskiem Zosia Staszewska.

Tak, chcę pomóc Dzieciom.

Dziecko dotknięte chorobą też potrzebuje kontaktu ze światem zewnętrznym i rówieśnikami. Wózek inwalidzki, aparat słuchowy czy własna pompa insulinowa dają tym dzieciom szansę na wyjście z domu i zabawę z kolegami.

Wpłacając dowolną sumę pomagasz nam działać. Wspólnie możemy spełnić choć część marzeń chorych dzieci. Liczymy na Ciebie!