Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” to adres, pod który trafiają chore dzieci. Także te z rakiem. — Posłuchaliśmy rady onkologów i promujemy ideę badania dzieci, u których nie dostrzegamy żadnych objawów. Stąd pomysł białej soboty — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzający Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Już w najbliższą sobotę 19 listopada w szpitalu dziecięcym w Olsztynie można będzie wykonać swojemu maluchowi morfologię i USG jamy brzusznej. Żeby się zapisać na białą sobotę, wystarczy zadzwonić w dniach 16-18 listopada 2016 r. w godz. 8-15 pod nr. tel. 89 53 93 456. Z badań mogą skorzystać maluchy w wieku 1-6 lat, bo to w tej grupie wiekowej odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory.

Dlaczego warto zabrać swoją pociechę na badania? — Można to zrobić dla własnego sumienia — odpowiada doktor Elżbieta Stasiak-Zając, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej szpitala dziecięcego w Olsztynie. I dodaje, że rodzic, który widzi swoje dziecko na co dzień, może nie zauważyć, że jest ono blade. Albo że wystający brzuszek nie wygląda naturalnie. — Dlatego ważna jest profilaktyka. U dzieci nowotwory bardzo szybko się rozwijają, a najczęściej występującym jest białaczka. Dzieci chorują też na guzy mózgu, które dają niespecyficzne objawy. Jeśli dziecku nagle pogorszyło się pismo albo ma poranne wymioty, trzeba to sprawdzić — radzi doktor Stasiak-Zając.

W naszym regionie gwałtownie rośnie liczba zachorowań na nowotwory. Rok temu na Warmii i Mazurach zdiagnozowano 34 zachorowania. W tym roku tylko do końca października w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odnotowano już 45 zachorowań.

Dlatego Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i szpital dziecięcy w Olsztynie połączyły siły i przygotowały akcję „Przegląd malucha”. — Badania profilaktyczne mogą pomóc wykryć nowotwór we wczesnym stadium — podkreśla Elżbieta Stasiak-Zając. I dodaje, że w przypadku nowotworów u dzieci ważna jest czujność i wnikliwa obserwacja, bo nie zawsze pojawiają się objawy.

Dla tych, którzy w najbliższą sobotę nie mogą przyjść do szpitala dziecięcego, mamy dobrą wiadomość: następna biała sobota już 26 listopada!

Aleksandra Tchórzewska