W naszym regionie rośnie liczba zachorowań na nowotwory. Rok temu zdiagnozowano 34 nowotwory u dzieci. W tym roku tylko do końca października w szpitalu dziecięcym w Olsztynie odnotowano już 45 zachorowań.

Rodzice maluchów wzięli sobie te informacje do serca. Wczoraj podczas pierwszego dnia rejestracji na białą sobotę telefon się urywał. — Zainteresowanie akcją jest olbrzymie — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, szefowa Fundacji „Przyszłość dla Dzieci ”. — Miejsca na badania rozeszły się błyskawicznie. To pokazuje, jak bardzo potrzebne są tego typu akcje i jak duże jest zainteresowanie profilaktyką nowotworową.
Organizowanie takich akcji jest już tradycją Fundacji „Przyszłość dla Dzieci. — Nie pamiętam, kiedy ostatnio zapisy na badania odbyły się w tak ekspresowym tempie — podkreśla Iwona Żochowska-Jabłońska.

Dlaczego tak ważna jest profilaktyka? — Nowotwór u dziecka często na początku nie daje objawów. Albo daje bardzo niespecyficzne objawy. Na przykład dziecko nagle zaczyna mieć kłopoty z nauką lub wycofuje się z życia towarzyskiego. Rodzice tego mogą nie skojarzyć z rakiem — tłumaczy doktor Elżbieta Stasiak-Zając, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej szpitala dziecięcego w Olsztynie.

Dla tych, którym nie udało się wczoraj zapisać dziecka, mamy dobrą wiadomość. Następna biała sobota już 26 listopada. Podczas niej maluchom zostanie wykonana morfologia i USG jamy brzusznej. Żeby zapisać dziecko na badania, należy zadzwonić 23 listopada w godz. 8-15 pod nr tel. 89 53 93 456.

Z badań mogą skorzystać pacjenci w wieku 1-6 lat, bo to w tej grupie odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory.

at