W domu państwa Żylińskich z Olsztyna księżniczką jest Weronika. Ma zaledwie dwa miesiące i zdążyła skraść serce rodziców i dużo starszych braci.
— Niby wiem więcej, bo mam w domu 19- i 12-latka, ale też bardziej się boję — opowiada o swoim macierzyństwie Anna Żylińska, mama dziewczynki.

A zatem nic dziwnego, że w sobotę kobieta odwiedziła Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Właśnie tam w komfortowych warunkach były badane dzieci do trzeciego miesiąca życia. Bez kolejek, pośpiechu i za darmo!

Pani Anna Żylińska: — O białej sobocie dowiedziałam się z portalu społecznościowego. Moja ciąża niestety przebiegała z toksoplazmozą. Cieszę się, że mogłam córkę zabrać na przezciemiączkowe badanie USG. Na szczęście wszystko jest w porządku, a Weronika zniosła to badanie spokojnie.

Pani Anna nie kryje, że takie akcje profilaktyczne jak ta są bardzo potrzebne. Dlaczego? — Bo można przyjść bez skierowania i podpytać neonatologów o to, co rodzic powinien wiedzieć — podkreśla.

Sylwia i Grzegorz Kujawa z Olsztyna na badanie zabrali 9- tygodniową Polę.
— Super, że jest taka akcja! — nie kryła radości pani Sylwia. — My dostaliśmy skierowanie na USG, ale termin był bardzo odległy. A tak nie musieliśmy czekać! Badanie pokazało, że wszystko jest w porządku.

Magdalena Wolfram do szpitala przyjechała z podolsztyńskich Klewek.
— Moja Marysia całe badanie przespała — mówiła z uśmiechem. — Takie badania jak te są bardzo potrzebne. Wiadomo, że u takich maluchów nie można czekać, trzeba reagować od razu i szukać pomocy u specjalistów.

Przypomnijmy raz jeszcze, że badanie zostało wykonane na supernowoczesnym ultrasonografie. To właśnie ten sprzęt został kupiony dzięki akcji Kilometry Pomocy. To impreza charytatywna, podczas której za każdy wybiegany, wyjeżdżony i wychodzony kilometr Michelin płacił 10 zł. Wszystko to na rzecz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego.

W trzeciej edycji Kilometrów Pomocy zebrano aż 105 tysięcy złotych. Partnerem i współorganizatorem akcji jest Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”.

Iwona Żochowska-Jabłońska: — Cieszy nas to, że kolejny raz możemy współpracować ze sobą i zrobić coś dobrego dla najmłodszych mieszkańców Warmii i Mazur .

Podczas białej soboty z nowoczesnego sprzętu mogli skorzystać mali pacjenci.

Ale to nie wszystko. Organizatorzy nie zapomnieli także o rodzicach wcześniaków. Właśnie im dedykowali Szkołę Rodzica Wcześniaka, cykl wykładów, podczas których można było posłuchać o pielęgnacji przedwcześnie urodzonych dzieci i zadać pytania specjalistom. Porad udzielały dr n. med. Anna Kossakowska-Krajewska, pediatra i neonatolog z Oddziału Klinicznego Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt w szpitalu dziecięcym, mgr Iwona Nadratowska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny, oraz mgr Danuta Krzywda, fizjoterapeutka.

W czasie kiedy trwały badania, wolontariusze Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” nie próżnowali. Odwiedzili małych pacjentów szpitala dziecięcego. Z kolorowych balonów czarowali zwierzęta, malowali twarze i bawili się z dziećmi. W wędrówce po szpitalnych salach i korytarzach towarzyszył im ludzik Michelin, który wywoływał uśmiech na dziecięcych twarzach.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl
Biała Sobota 2018

Wpisz w rozliczeniu rocznym numer KRS 0000148747. Oprócz tego w każdej chwili możesz dokonać wpłaty na konto fundacji: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.