Zosia idzie we wrześniu do pierwszej klasy. Wszystko ma już gotowe. W sobotę przyszła do szpitala dziecięcego z tatą. Spotkaliśmy ich przed gabinetem laryngologa. — Jest taka okazja, to z niej korzystamy — powiedział nam Eugeniusz Krause. — Tym bardziej, że bez kolejki i bez stresu.
Z konsultacji podczas białej soboty skorzystało kilkudziesięciu małych i większych pacjentów. Biała sobota to część akcji „Pomocy moc”, zorganizowanej przez firmę Michelin Polska, Fundację „Przyszłość dla Dzieci” oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Na wizytę można było umówić się telefonicznie i zapisać się do do okulisty, laryngologa lub gabinetu chirurga szczękowego.
— To trzeci i ostatni etap naszej akcji — powiedziała nam Iwona Żochowska-Jabłońska, pełnomocnik fundacji. — W sobotę wzięli w niej udział nasi wolontariusze, którzy rozdawali pacjentom kolorowe baloniki oraz ludzik Bibendum, symbol firmy Michelin, z którym można było sobie zrobić zdjęcie.
Mała Adrianna, jak powiedzieli jej rodzice, ma problem z chrapaniem. Dziewczynę przyjęła dr Magdalena Janczewska. — Takie wizyty to po prostu przegląd — tłumaczyła. — Zaglądamy dzieciom do gardła, uszu i nosa. Jeżeli stwierdzimy, że dzieje się coś poważnego, kierujemy na badania i kontrolne wizyty do poradni.
Przed gabinetem dr Krzysztofa Dowgierda, kierownika Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki i Chirurgii Twarzowo-Szczękowej stoi grupa rodziców i dzieci. Marzena Żyźniewska przyszła na wizytę z półtoraroczną Marceliną i nastoletnią Wiktorią.
Podczas białej soboty dr Dowgierd, kierujący jedynym w Polsce tego typu ośrodkiem, przyjął ośmioro pacjentów. — Jednym nic nie dolegało, ale były też poważne przypadki — powiedział nam. — W przypadku dzieci lepiej zrobić 10 badań za dużo, niż jedno za mało. Uważam, że takich białych sobót powinno być więcej, podobnie jak prozdrowotnych festynów. Tak dzieje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie organizuje się je z myślą o małych pacjentach — na przykład onkologicznych — i ich rodzinach. W ten sposób powstają grupy wsparcia, dzielące się wiedzą i niosące pomoc.
Ewa Mazgal