Jeśli dziecko męczy katar, gorączka i ból głowy, to jest duże prawdopodobieństwo, że cierpi na zapalenie zatok. Wtedy może wystarczyć antybiotyk. Jeśli do tego dochodzą spuchnięte powieki, powinno być leczone w szpitalu. — Nawracające zapalenie zatok u dzieci bardzo często związane jest z przerostem migdałka gardłowego. Trzeba go wtedy usunąć operacyjnie. Jeżeli nadal dziecko choruje na nawracające zapalenie zatok i jest ono potwierdzone w tomografii komputerowej, przeprowadzamy endoskopową operację zatok. To jedyna metoda — mówi dr n. med. Wacław Kopala, ordynator otolaryngologii w szpitalu dziecięcym w Olsztynie.

Nie zawsze trzeba jednak po nią sięgać. Istnieją leki nowej generacji, sterydy donosowe niewchłaniające się do krwiobiegu, które pomagają, jeśli choroba nie jest bardzo zaawansowana.

Dr Kopala zachęca wszystkich rodziców, których dzieci mają choroby laryngologiczne, do zarejestrowania ich na białą sobotę. Tego dnia będzie można dostać się do specjalisty bez skierowania. Miejsc do okulisty i laryngologa już nie ma, wciąż jednak można zapisać się do gabinetu chirurga szczękowego. Można dzwonić w godz. 9-14 pod numer tel. 89 539 34 56.

Biała sobota odbędzie się 30 lipca, w godz. 10-13. — Nawet jeśli nie każdemu uda się tego dnia dostać do lekarza, proszę pamiętać, że nasze poradnie pracują normalnie. Można dziecko zarejestrować i skorzystać z porady lekarskiej w umówionym terminie — dodaje ordynator Kopala.

Porady laryngologa na łamach „Gazety Olsztyńskiej” i biała sobota to część akcji „Pomocy moc” zorganizowanej przez firmę Michelin Polska, Fundację „Przyszłość dla Dzieci” oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Małgorzata Kundzicz