Trzyletni Maciek z gabinetu USG wyszedł rozradowany. — Ale było fajnie, bo łaskotało! — stwierdził. Jego mama Agnieszka Światłowska uważa, że profilaktyka rakowa jest ważna. — Chcę po prostu wiedzieć, jak wygląda stan zdrowia mojego dziecka. I tak borykamy się już z różnymi schorzeniami — opowiada.

W sobotę Poradnia Medycyny Rodzinnej szpitala dziecięcego w Olsztynie należała do małych pacjentów. Maluchy w wieku 1-6 lat miały wykonywaną morfologię i USG jamy brzusznej. A to wszystko zupełnie za darmo!

— Rośnie liczba zachorowań na nowotwory w naszym regionie. Dlatego postanowiliśmy zorganizować ,,Przegląd malucha”, żeby rodzice mogli przebadać swoje dzieci — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci.” — Wśród naszych podopiecznych też są dzieci z rakiem, więc ta tematyka jest nam niezwykle bliska.

Kiedy trwały zapisy na pierwszą Białą Sobotę, linia telefoniczna przeżywała prawdziwe oblężenie. — To pokazuje, jak wielkie jest zainteresowanie tym wydarzeniem. Rodzice są coraz bardziej świadomi. Może dlatego, że w mediach społecznościowych widzimy coraz więcej dzieci walczących z rakiem? — zastanawia się Agnieszka Światłowska.

Violetta Lewandowska o Białej Sobocie dowiedziała się z „Gazety Olsztyńskiej”. — Całe szczęście nic złego nie dzieje się z moją Natalką, ale stwierdziłam, że warto tu przyjść. Mam nadzieję, że badania nic złego nie wykażą! — mówiła młoda mama. — Wiadomo, że zawsze przy zarejestrowaniu się do jakiegokolwiek lekarza trzeba mieć cierpliwość.

Renata Michalska na badania zabrała 4-letniego Aleksandra. Towarzyszyła jej córka Kamila ze swoją roczną Zuzią. — Pierwsza myśl? Warto skorzystać — stwierdziła pani Renata. —Taka akcja to bardzo fajny pomysł. Poza tym jak to wszystko jest fajnie zorganizowane! Dzieci mają gdzie się pobawić — oceniła pani Renata.
Przyznaje, że nic niepokojącego w zachowaniu swojego dziecka na szczęście nie widzi, ale zawsze warto je przebadać. Tym bardziej że… — …nowotwory u dzieci nie zawsze dają objawy w początkowym stadium — zastrzega doktor Elżbieta Stasiak-Zając, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej szpitala dziecięcego w Olsztynie. — Dlatego profilaktyka jest tak ważna!

Pani Mariola z Olsztyna na badania zabrała 2,5-letniego Marcela: — Zawsze lepiej jest przyjść i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z dzieckiem, niż potem pluć sobie w brodę — uważa. O Białej Sobocie dowiedziała się od koleżanki.

Następna Biała Sobota już 26 listopada! Podczas niej maluchom zostanie wykonana morfologia i USG jamy brzusznej. Żeby zapisać dziecko na badania, należy zadzwonić 23 listopada w godz. 8-15 pod nr tel. 89 53 93 456.
Z badań mogą skorzystać pacjenci w wieku 1-6 lat, bo to w tej grupie odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory.

Organizatorami akcji są Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i szpital dziecięcy w Olsztynie.

Aleksandra Tchórzewska

Przegląd malucha w szpitalu dziecięcym w Olsztynie

Przegląd malucha w szpitalu dziecięcym w Olsztynie