Kampania Kilometry Dobra odbyła się już po raz czwarty. Zasady tej akcji charytatywnej są proste: przez trzy miesiące zbieraliśmy pieniądze, które podczas finału 3 czerwca zostały wymienione na złotówki i ułożone w ciąg monet.

— Gdy startowaliśmy w 2015 roku lista naszych partnerów liczyła 6. Zebraliśmy wtedy 24,5 tys. zł. W ubiegłym roku było już 59 tys. zł. W tym roku aż 33 placówki oświatowe dołączyły do akcji. Wspólnie uczymy podczas nich dobroczynności. Chcielibyśmy podziękować wszystkim za wsparcie i uczestnictwo w akcji. Każdy gest ma wielkie znaczenie — mówił Jarosław Tokarczyk, prezes Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

— Jest cudownie! Zebraliśmy ponad 80 tys. zł, a kwota wciąż rośnie — cieszyła się podczas pikniku Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, założonej przez wydawcę „Gazety Olsztyńskiej”. — Rekord został już zatem pobity, bo w ubiegłym roku Kilometry Dobra przyniosły mniej złotówek.

Było rodzinnie i charytatywnie!

— Piknik jest uhonorowaniem trzech miesięcy zbierania pieniędzy na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji— dodała dyrektor zarządzająca. — Naszym przesłaniem jest to, że dobroczynność nie musi być nudna, a może być właśnie świetną zabawą. Ważnym wydarzeniem akcji był II Bieg o Złotą Monetę. Zapisanych było ponad 300 osób, biegli i dorośli, i dzieci. Wszyscy byli chętni do pomocy!

W Biegu o Złotą Monetę dorośli pokonali 5 km. Opłata za pakiet startowy (30 zł) była darowizną dla podopiecznych Fundacji, która pomoże im w rehabilitacji. Podopiecznych wsparł również Paweł Papke, przekazując na rzecz fundacji piłkę podpisaną przez mistrzów świata z 2014 roku.

Jak co roku nagrodzono też przedszkola i szkoły, które zebrały największe sumy przy okazji akcji Kilometry Dobra. W kategorii przedszkola na najwyższym stopniu podium stanęło Przedszkole Miejskie nr 5, które wygrało 3 rok z rzędu. Na drugim miejscu znalazło się niepubliczne przedszkole „Absolwent”, a III miejsce zajęło niepubliczne przedszkole „Beścik”.

W kategorii szkół laur zwycięzcy przypadł SP 3 w Olsztynie. Na drugim miejscu, po zaciętym boju, stanęła SP 19, III miejsce zdobyła SP 34. Wyróżnienie otrzymały też szkoła podstawowa w Durągu oraz szkoła podstawowa w Idzbarku.

Fot. Zbigniew Woźniak

Piknik wsparli m.in. Mateusz Kownacki Superczas.pl, Barczewskie Stowarzyszenie Biegowe Barczewo Biega, Pentagram Agencja Ochrony, Majonezy Kętrzyńskie, Pszczółkowski Team, Woda Eva Zdrój, Staniszewscy Beton, Wipasz, Green Taxi, Andrzej Matracki, Teatr im. Stefana Jaracza.

Imprezę objął patronatem prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Partnerem jest powiat olsztyński i olsztyński oddział BGŻ BNP
Paribas.

pj

Było rodzinnie i charytatywnie! cz.II