Niezależnie od tego czy ostatnio z wypiekami na twarzy sprawdzaliście wyniki matur czy z wielką determinacją namawialiście nastolatka by wyszedł z wami na spacer chociaż mówi wam, że woli grać Fortnite… Jedno pozostaje niezmienne.  Trzeba stosować zasady bezpieczeństwa po to by po wakacjach nie zaskoczyła nas czwarta fala pandemii.   

Bezsprzecznie, najbliższe tygodnie będą kluczowe.

W rezultacie, to one zdecydują o tym jak będzie wyglądała jesień.

Czy dzieci normalnie zasiądą w ławkach w nowym roku szkolnym? Co z absolwentami liceum? Dopiero zdali Egzamin Dojrzałości w tych trudnych warunkach. Czy powróci u nich normalność? Czy zatrzyma ich kolejny lockdown? Oczywiście, jeszcze nikt nie zna odpowiedzi na to pytania. Jednak jedno jest pewne…

Grozi nam czwarta fala pandemii.

Wspólnie możemy jej przeciwdziałać!

Warto przypomnieć główne zasady postępowania by przeciwdziałać zakażeniu koronawirusem.

Przede wszystkim:

➛Często myj ręce. To naprawdę podstawa. Wystarczy 30 sekund. Możesz w tym czasie dwukrotnie zaśpiewać refren swojej ulubionej piosenki. Myj je przynajmniej kilka razy dziennie. Najlepiej za każdym razem gdy mogłeś mieć kontakt z zarazkami. Nie masz takiej możliwości. Dezynfekuj ręce płynem antybakteryjnym na bazie alkoholu o stężeniu minimum 60%.

➛W razie wystąpienia objawów, zgłoś się do lekarza. Koronawirus może kryć się za niepozornymi dolegliwościami. Dlatego jeśli występuje u ciebie uporczywy kaszel, gorączka czy trudności w oddychaniu nie ignoruj tego. Zgłoś się do specjalisty.

Co więcej:

➛Zasłaniaj usta podczas kaszlu lub kichania. Jeśli zakrywasz usta chusteczką, od razu ją wyrzuć. Możesz też zasłonić zagięciem łokcia. Tym prostym działaniem zapobiegasz rozprzestrzenianiu się wirusów i zarazków. Ważne by nie zasłaniać ust bezpośrednio dłonią.

➛Unikaj dotykania okolic oczu, nosa i ust. To ważne, ponieważ to właśnie na naszych dłoniach przenosi się wiele zanieczyszczeń.

Ponadto:

➛Zachowuj bezpieczną odległość. To ty decydujesz o swoim bezpieczeństwie. Zachowaj dystans, zwłaszcza jeśli u kogoś z twojego otoczenia występują powyższe objawy.

Czwarta fala pandemii – jak jej zapobiegać? Dowiedź się więcej:

Główny Inspektorat Sanitarny: Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk

MEDONET: Dziesięć najważniejszych zasad na czas epidemii koronawirusa

Może cię też zainteresować:

BEZPIECZNE WAKACJE w górach nad wodą w mieście!