To druga edycja kampanii charytatywnej. Do udziału w niej zgłosiło się 30 organizacji realizujących projekty charytatywne. W województwie warmińsko-mazurskim kampanię poprowadzi „Fundacja Przyszłość dla Dzieci”, założona przez wydawcę „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”. Fundacja na co dzień zajmuje się pomocą chorym dzieciom pochodzącym z niezamożnych rodzin. Wesprzeć kampanię może absolutnie każdy. Wystarczy zbierać monety o nominale 1 zł i dostarczać je Fundacji lub wrzucić je do puszek we wszystkich 20 sklepach Media Expert w naszym województwie. Startujemy już dzisiaj!

Wierzymy, że się uda
Zasady akcji Kilometry Dobra są bardzo proste. Przez trzy miesiące, od 3 marca do 31 maja, zbieramy monety o nominale 1 zł. Następnie 31 maja podczas finału akcji ułożymy długiego węża z uzbieranych wcześniej monet i spróbujemy pobić rekord Guinessa, który obecnie wynosi 75 kilometrów. Jego długość będzie miarą dobroci darczyńców, a zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na cele statutowe organizacji. W przypadku Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” jest to finansowanie leczenia i rehabilitacji jej małych podopiecznych. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Polskie Stowarzyszenie Fundrisingu. — Każdy z nas może wpłacić kwotę na swoją miarę i wesprzeć organizację oraz cel, który jest mu najbliższy. Przekazując np. 20 zł możemy powiedzieć, że to około pół metra dobra — wyjaśnia Robert Kawałko, wiceprezes PSF. Kilometry Dobra to jedyna taka akcja, w której organizacje pozarządowe łączą się i wspierają w swojej działalności. Podczas pierwszej edycji wzięło w niej udział sześć organizacji, które uzbierały w sumie 246 800 zł. Z monet udało się ułożyć węża o długości 5,7 km. Jak będzie w tym roku? Z pewnością o wiele lepiej, ale wyzwanie, które przed nami stoi jest jeszcze większe. Rekord Guinnessa należy do organizacji z Austrii, która ułożyła węża o długości 75 km z jedno eurocentówek. — Wierzymy, że nam się uda, choć mamy świadomość, że cel jest ambitny. Żeby pobić rekord musimy zebrać 3,3 mln zł, co da nam 76 km dobra — mówi Jacek Mech, koordynator akcji.

Pokażmy ile w nas dobra
Do udziału w akcji Kilometry Dobra w województwie warmińsko-mazurskim zgłosiła się już sieć sklepów Media Expert, w których już dziś stoją puszki, do których można wrzucać jedno złotówki. Zbierać możemy je jednak wszędzie. W domu, w szkole, zakładzie pracy… — Zapraszam wszystkie Szkoły Podstawowe, Gimnazja, szkoły średnie, licea, technika i pozostałe placówki edukacyjne do udziału w kampanii. Złotówki można zbierać w klasach i całą szkołą, jak również przeprowadzić zbiórkę podczas specjalnych wydarzeń, choćby festynów. Planujemy też zorganizować konkurs dla szkół. Placówki, które uzbierają najwięcej jedno złotówek dostaną nagrody — zachęca Iwona Żochowska, dyrektor zarządzający Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Zainteresowanym udziałem w kampanii Fundacja przekaże specjalne puszki oraz materiały informacyjne. Zaproszenie dotyczy również firm, zakładów pracy i osób prywatnych z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Bo zbierać złotówki może każdy. — I razem może nam się udać. To jedyna taka akcja. Pokażmy jak wiele jest dobroci w mieszkańcach Warmii i Mazur — dodaje Iwona Żochowska. Szkoły, firmy i organizacje chętne do włączenia się w kampanie zapraszamy do kontaktu z Fundacją „Przyszłość dla Dzieci” pod numerem telefonu: (89) 539-74-04 lub przez maila: biuro@przyszloscdladzieci.org. Szczegóły oraz regulamin akcji znajdują się na stronie www.przyszloscdladzieci.org.

Nina Ramatowska