Wiele rodzin w naszym regionie potrzebuje wsparcia, zwłaszcza przed świętami. Właśnie dla nich Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” przygotowuje paczki. Dzięki przedsiębiorcom, którzy angażują się w pomoc, dzieci wraz z rodzicami otrzymują to, co najważniejsze, żeby mieć szczęśliwe święta.
— Cudownie było widzieć radość na twarzach obdarowanych dzieci — mówi Jarosław Tokarczyk, prezes zarządu Fundacji. — To dzięki wielkim sercom naszych partnerów możemy sprawiać radość innym, za co serdecznie dziękujemy!
— Bardzo mnie to cieszy, że są firmy wielkiego serca. Że możemy, dzięki nim, być Świętym Mikołajem. I to konkretnym, bo paczki są ogromne! — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacją „Przyszłość dla Dzieci”.
A takich firm i instytucji, które niosą pomoc, jest wiele. Są nimi m.in. Credit Agricole BP S.A., Archiwum Państwowe w Olsztynie wraz z członkami Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, czy Przedszkole Miejskie nr 5 w Olsztynie. To oni przygotowali świąteczne paczki dla konkretnych rodzin znajdujących się pod opieką Fundacji. Prezenty sprawiły wiele radości i dzieciom, i ich rodzinom.
5-letni Mikołaj cierpi na autyzm wczesnodziecięcy. Pomimo choroby, chłopiec jest pogodnym i aktywnym dzieckiem. — Uwielbia książki i powoli zaczyna już czytać sam, po swojemu. Lubi bawić się resorakami, klockami Lego, układać puzzle i pływać — mówi pani Marta, mama Mikołaja. — Dzisiaj specjalnie pozwoliłam mu zostać w domu, aby mógł przywitać świętego Mikołaja.
Mikołaj najbardziej lubi oglądać bajkę pt. Masza i Niedźwiedź. Święty Mikołaj pamiętał o tym i przyniósł chłopcu pościel z jego ulubionymi bohaterami. Chłopiec uwielbia też ciepłe kanapki, więc w paczce znalazł się także opiekacz. Oprócz tego były tam: puzzle, żelazko, zabawki, książki, kosmetyki do pielęgnacji ciała, chemia gospodarcza i żywność długoterminowa.
— Mikołaj ma starszego, jedenastoletniego brata Filipa, z którym uwielbia spędzać czas — mówi pani Marta. — Na pewno będą się razem bawić. To wspaniałe prezenty. Dziękujemy!
— Napisałem list do świętego Mikołaja, a on mnie wysłuchał — wołał rozradowany chłopiec. — Chociaż chciałem jeszcze, żeby spadł śnieg…
Paczkę dla Mikołaja i jego rodziny przygotowali pracownicy banku Credit Agricole BP S.A. — Każda pomoc ma znaczenie. Uważam, że warto pomagać, bo nigdy nie wiemy, czy nie będziemy też w takiej sytuacji. Dobro już nie raz do mnie wróciło, dlatego jak tylko mam taką możliwość to chętnie pomagam — mówi Katarzyna Równy, dyrektor placówki bankowej przy ul. Barcza w Olsztynie.
Święty Mikołaj odwiedził także 7-letnią Emilkę i jej 11-letniego brata Alana. Dziewczynka cierpi na głęboki obustronny niedosłuch. Ale w jednym uchu ma implant, a na drugim nosi aparat słuchowy, dzięki czemu radzi sobie coraz lepiej. — Nie wiem, która z nas bardziej to przeżywa — żartowała pani Bogumiła , mama Emilki. — Święty Mikołaj spełnił wszystkie nasze marzenia. Dzieci będą przeszczęśliwe!
W paczce znalazły się między innymi: książeczki, kolorowanki, ubrania, wyposażenie do kuchni, żelazko, puzzle, żywność oraz słuchawki bezprzewodowe dla Alana i różowa deskorolka dla Emilki.
A który prezent najbardziej spodobał się dziewczynce?
— Wszystko jest piękne! — podsumowała Emilka.
Paczkę dla Emilki przygotowało Przedszkole Miejskie nr 5 w Olsztynie. Ale to nie jedyna paczka. Tak, jak w roku ubiegłym, przedszkole postanowiło obdarować jeszcze jedną rodzinę.
9-letnia Martyna jest uśmiechniętą wesołą dziewczynką. Urodziła się z wadą wrodzoną prawej ręki. Nie ma przedramienia i dłoni. Martynka jest też alergiczką i wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak każde dziecko ma też swoje mniejsze i większe marzenia.
Kiedy Martynka rozpakowywała prezenty, nie mogła uwierzyć, że można ich dostać tak dużo. Chciała bawić się wszystkim i natychmiast. Ale największą radość sprawiły jej komplet pościeli i poduszka z serii LOL Surprise Dolls oraz zestaw książeczek.
— Mamo, zobacz co dostałam! — wołała szczęśliwa dziewczynka ze łzami w oczach i chwaliła się każdym rozpakowanym prezentem. — Jestem taka szczęśliwa! Teraz będę miała słodkie sny.
Łez wzruszenia nie kryła także mama dziewczynki. — Naprawdę nie wiem, jak mam dziękować. To wszystko jest nam bardzo potrzebne. Aż nie wiem, co mam powiedzieć.
Martynka ma również młodszego 6-letniego brata Mateusza, który jak każdy chłopiec interesuje się motoryzacją. Jego marzeniem był zdalnie sterowany samochód BMW i Święty Mikołaj spełnił to marzenie.
— Mateusz jest dzisiaj w przedszkolu, bo mają jasełka, ale jak wróci to będzie w szoku! — mówiła mama dzieci.
W paczce znalazły się między innymi: środki pielęgnacji dla alergików, książki, puzzle, gry edukacyjne, środki czystości oraz żywność długoterminowa.
Mikołaj trafił w gust wszystkich obdarowanych. Dzieci i ich rodzice nie kryli radości i wzruszenia. Z ich ust padały liczne podziękowania i życzenia „Wesołych Świąt!”.
Dobrze wiemy, że aby święta były naprawdę udane, trzeba zwyczajnie chcieć i umieć pomagać innym ludziom, najlepiej najmłodszym. To właśnie magia świąt!
Milena Siemiątkowska

Masz ochotę zrobić coś niezwykłego i pomóc chorym maluchom z Warmii i Mazur? Napisz do nas, zadzwoń, bądź wpadnij na kawę, a powiemy Ci jak to się robi.
Tel: 895397404, e-mail: fundacja@przyszloscdladzieci.org www.facebook.com/przyszloscdladzieci/

Emilia Szoka

Martyna Gałkowska