Chcę zbierać plastikowe nakrętki

Wkręć się! 2024 to kolejna edycja akcji mającej na celu zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek, z których środki zostaną przekazane na sprzęt rehabilitacyjny i leki dla chorych dzieci.

Już po raz dwunasty zachęcamy do wzięcia udziału w akcji ,,Wkręć się’’ na rzecz podopiecznych Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci’’.

“Wkręć się” to akcja mająca na celu zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek, z których środki zostaną przekazane na sprzęt rehabilitacyjny i leki dla chorych dzieci. Plastikowa nakrętka to mały, często ignorowany przedmiot. Należy jednak pamiętać, że ich ogromne ilości mogą spowodować realne zmiany na lepsze w życiu naszych fundacyjnych dzieci!

Wkręć w pomaganie najbliższych! Poinformuj o naszej akcji rodzinę bądź znajomych i zaangażuj ich we wspólne zbieranie nakrętek! Oprócz pomocy podopiecznym Fundacji, przyczyniasz się tym samym do dbania o środowisko. Połącz dobre z jeszcze lepszym! Recykling z realnym wsparciem dla chorych i niepełnosprawnych dzieci z Warmii i Mazur!

Nakrętki po napojach możesz zostawić w siedzibie „Gazety Olsztyńskiej” na ulicy Trackiej 5.

Jeśli uzbierałeś naprawdę dużo nakrętek, daj nam znać, a odbierzemy je!
Odpowiemy również na wszystkie pytania i udzielimy informacji pod numerem telefonu:  502-499-514, bądź drogą mailową: fundacja@przyszloscdladzieci.org

Nakrętkowe ciekawostki:

  • nakrętka waży średnio 4 gramy
  • do wyprodukowania wiadra o wadze 0,7 kg potrzebujemy 175 nakrętek.
  • W Polsce jest 38 200 000 osób. Zakładając ze jedna na 5 osób dziennie ma w ręce co najmniej 1 nakrętkę w ciągu dnia mamy 7 640 000 nakrętek.
  • na 1 kg składa się około 400 nakrętek

Dlaczego plastikowe nakrętki są lepsze niż same butelki?
W punktach skupu płaci się za czysty polimer PET (polietylen), z którego są wykonane nakrętki. Jest to innego rodzaju tworzywo sztuczne niż butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek.
Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania, pojemniki, kosze na śmieci czy rury PCW, a nawet na obudowy komputerów. Gotowy do przetworzenia plastik ze zbieranych przedmiotów można też ponownie wykorzystać w produkcji np. worków na śmieci! Nakrętka waży średnio 4 gramy. Do wyprodukowania wiadra o wadze 0,7 kg potrzebujemy 175 nakrętek.