http://m.wm.pl/2016/11/orig/btn-350144.jpg

Przedszkolaki zaczęły przygotowywać kartki bożonarodzeniowe już w listopadzie. To właśnie wtedy w Publicznym Przedszkolu nr 16 pojawiła się informacja o charytatywnym kiermaszu, organizowanym z myślą o dzieciach chorych na raka. Pracownicy przedszkola postanowili, że pomogą podopiecznym Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, przygotowując wyjątkowe świąteczne kartki. Starsze przedszkolaki wykonywały kartki samodzielnie, z kolei młodsze korzystały z pomocy wychowawców. Swoje kartki przygotowali też nauczyciele. — Postanowiliśmy, że każda z siedmiu naszych grup przygotuje minimum po 15 kartek — mówi Kamila Kalita, nauczycielka w Przedszkolu nr 16.

Wszystkie kartki zostały wystawione na sprzedaż 6 grudnia podczas kiermaszu bożonarodzeniowym w przedszkolu. Łącznie była ich ponad setka. Oprócz kartek na stoiskach znalazły się też drewniane świeczniki z pni drzew, przygotowane przez pracownika przedszkola.

Jak podkreśla pani Kamila, frekwencja podczas kiermaszu była bardzo wysoka. — Każdy, kto chciał mógł przyłączyć się do akcji na rzecz dzieci z nowotworami przekazując do puszki datek, a jako podziękowanie otrzymywał kartkę wykonaną przez nasze dzieci. Rodzice byli bardzo szczodrzy — zaznacza pani Kamila. — Z kolei dzieci jeszcze przed tym wydarzeniem dowiedziały się, że pomagają innym dzieciom, które nie będą mogły spędzić świąt w domu, bo są bardzo chore. A pieniądze, które zbieramy, pomogą im wyzdrowieć.

Wszystkie zebrane w ten sposób pieniądze, czyli ponad 500 złotych, zostały przekazane na rzecz dzieci z nowotworem, którymi opiekuje się Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, założona przez wydawcę „Gazety Olsztyńskiej”.
Przedszkole nr 16 jest pierwszą placówką, która w tym roku dołączyła do trzeciej edycji akcji „Odczaruj stwora na święta”. Jest to świąteczna zabawa, której celem jest wsparcie finansowe dzieci chorych na raka. W poprzednich dwóch edycjach dla akcji dołączyli się m.in. uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie oraz uczniowie klasy 2G z ogólniaka w Lubawie.

— Pomóc może każdy. Do współpracy zapraszamy placówki i instytucje. Zachęcamy do dołączenia się do naszej akcji i zrobienia czegoś dobrego dla dzieci z nowotworami — zachęca Iwona Żochowska-Jabłońska, szefowa Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Jeśli ty także chcesz pomóc chorym dzieciom, zostań ich św. Mikołajem i dołącz do akcji ,,Odczaruj stwora na święta”. Pomóc można dowolną ilość razy i za dowolną kwotę, która musi być wielokrotnością 10 zł, a potem poszukać własnoręcznie odczarowanego „stwora”.

Żeby to zrobić, wystarczy wejść na stronę www.przyszloscdladzieci.org. Można też dokonać wpłaty bezpośrednio na konto fundacji: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887 z dopiskiem „Odczaruj stwora”.

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Dzieciom chorym na nowotwory można pomóc w każdej chwili wpłacając pieniądze na konto: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887. Dopisek: „Odczaruj stwora”