egularne badania są gwarancją naszego zdrowia. W sobotę 16 listopada podczas akcji „Przegląd malucha” organizowanej przez Fundację „Przyszłość dla Dzieci” oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, odbyły się badania dzieci w wieku do lat 6. Na tym etapie życia dzieci odnotowuje się najwyższy odsetek zachorowań na nowotwory. Dlatego też lekarze ze szpitala oraz pracownicy fundacji zorganizowali akcję, podczas której maluchy mogły skorzystać z bezpłatnych badań USG brzucha oraz podstawowych badań morfologii krwi. Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie również zwiększają szansę na zdrowie dziecka. Jednak, aby mieć pewność, że naszemu dziecku nic nie jest, warto je zbadać.

Akcja przeprowadzana jest cyklicznie od kilku lat. W tym roku była to trzecia i ostatnia edycja. Łącznie przebadano 120 małych pacjentów.

— Przy dwóch poprzednich akcjach wykryto sporo nieprawidłowości, ale nie były to problemy onkologiczne. Rodzice zostali poinformowani i podjęli odpowiednie kroki. W tej chwili analizujemy badania z soboty i mam nadzieję, że wyniki będą zadowalające — mówi dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej. — Zawsze uważnie przyglądajmy się dziecku. Morfologię krwi i USG jamy brzusznej najlepiej wykonywać profilaktycznie raz w roku, a w razie pojawienia się niepokojących objawów częściej. Morfologia i USG brzucha dają mnóstwo informacji na temat stanu zdrowia dziecka, a jednocześnie są nieinwazyjne.

Badania są bardzo ważne. Pozwalają nam na wczesne wykrycie choroby. Doskonale zdają sobie z tego sprawę rodzice małych pacjentów. Mama czteroletniego Oskara brała udział w akcji z synem po raz pierwszy.
— Badania potwierdziły, że syn jest zdrowy — mówi pani Barbara. — Gdyby były jednak jakieś nieprawidłowości, to moglibyśmy zareagować odpowiednio wcześniej. Kolejki do lekarzy specjalistów zniechęcają pacjentów przed badaniami profilaktycznymi, a ci często idą do lekarza gdy choroba jest już mocno zaawansowana.

Mama sześcioletniej Basi również ceni sobie brak kolejek, których nie było podczas wszystkich edycji „Przeglądu Malucha”.

— Córka nie lubi pobierania krwi, więc ten krótki czas oczekiwania nie potęgował u dziecka strachu. Panie również były bardzo przyjazne i córka zniosła badanie bardzo dzielnie — mówi opowiada Agata.

Tego typu akcje profilaktyczne przynoszą rezultaty. Zachęcamy zatem rodziców, by przynajmniej raz w roku wykonywali dziecku morfologię oraz USG brzucha. Na podstawie tych badań lekarze są w stanie wykryć najmniejsze nieprawidłowości. Miejmy świadomość, że profilaktyka to najlepsza taktyka prozdrowotna.

— Wiemy, jak groźne są to choroby i jak trudno z nimi walczyć. Wcześniej wykryte dają szanse na całkowite wyzdrowienie — tłumaczy Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Organizatorami akcji „Przegląd Malucha” są Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, program finansowany jest ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Karolina Rogóz-Namiotko