To właśnie dziś wszyscy lojalni przyjaciele z merdającym ogonem mają swoje święto. Niech Dzień Psa będzie pretekstem do napisania kilku słów o współistnieniu dziecka i psa w jednym domu. W szczególności skupiamy się na ich pierwszym spotkaniu.

Choćby największy miłośnik tych czworonogów musi przyznać, że pies to przede wszystkim obowiązek na lata. Właśnie dlatego, zanim stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Bez wątpienia, pierwsze pytanie wymagające szczerej odpowiedzi brzmi: Czy na pewno jestem na to gotowy, by mieć pod swoją opieką żywe stworzenie, które wymaga troski i uwagi?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca,

 przejdźmy do konkretów.

Pies może zostać kumplem, a nawet obrońcą niemowlaka. Jednak opieki nad nim nie powinno się porównywać do opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, ponieważ jest zdecydowanie dużo bardziej samodzielny. Co więcej, w przeciwieństwie do maluszka nie wymaga całodobowej uwagi.

Warto jest przygotować czworonoga na pierwsze spotkanie z maluszkiem. Ułatwić sprawę może, chociażby jeśli pies będzie miał szanse powąchać noszone ubranko dzidziusia. Dzięki temu zapach nowego domownika podczas pierwszego spotkania będzie bardziej znajomy. W rezultacie istnieje szansa, że łatwiej zaakceptuje obecność nowego członka rodziny. Poniżej kilka wskazówek behawiorystów by to wydarzenie zakończyło się sukcesem.

Pierwsze spotkanie może być trudne i stresujące.

Praktyczne porady jak przygotować psa:

→przywitaj się z czworonogiem, bo podczas rozłąki na pewno bardzo się stęsknił. W tym czasie drugi rodzic powinien trzymać niemowlę z dala od psa,

 →daj szansę psu wyszaleć się na łonie natury w tym ważnym dniu. Dzięki temu może będzie bardziej spokojny kiedy pierwszy raz zobaczy niemowlę. Oczywiście, to w dużej mierze zależy od usposobienia danego czworonoga,

→pozwól psu zobaczyć twarz maluszka. Po to by zrozumiał, że to tylko mały człowiek, a nie jakieś dziwne stworzenie lub jego potencjalna zabawka. On przywita się z nim po swojemu. Pewnie powącha lub poliże dzidziusia,

 →zachowaj spokój. Pies wyczuje każde twoje zawahanie. Może jeśli usiądziesz, nie będzie musiał skakać, by zobaczyć maluszka.

Pies i niemowlę na wspólnym spacerze.

To może być szkoła przetrwania nawet dla doświadczonej mamy. Oczywiście wcale nie musi tak być. Jeśli pies lubi ciągnąć smycz, warto spróbować go tego oduczyć jeszcze przed narodzinami dziecka. Warto też zapewnić sobie z wyprzedzeniem zastępstwo do spacerów z pupilem na okres pierwszych kilku tygodni po urodzeniu.

Super, że dzisiejszy Dzień Psa dał nam motywację, by napisać kilka słów na ten temat.

Dowiedź się więcej – porady dla rodzin z dzieckiem i psem:

Niemowlę i Pies – doświadczenia mamy i rady behawiorystki

Dziecko i Pies – jak uniknąć problemów w relacjach

Przeczytaj również:

BEZPIECZNE WAKACJE w górach nad wodą w mieście!