Z początkiem marca rozpoczęła się 5. ogólnopolska edycja dobroczynnej kampanii „Kilometry Dobra”, czyli Mistrzostwa Świata w Dobroci. 50 organizacji z całej Polski przez trzy miesiące zbiera fundusze, by pomagać potrzebującym. Olsztyn reprezentuje Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”, ale nie jest w tym osamotniona. Wspiera ją wiele placówek i organizacji. Jak co roku pomaga zbierać Green Taxi.

Przyłącz się do mistrzostw i wpłać kwotę na swoją miarę:

POMÓŻ TERAZ

— Skarbonki przez cały maj jeżdżą w każdej naszej taksówce. Mamy ich ponad 150. Ludzie, gdy zamówią taksówkę, dostają sms-a, że w samochodzie znajduje się skarbonka i jeśli tylko będą mieli ochotę, mogą wesprzeć akcję — podkreśla Arkadiusz Trzeciak, właściciel Green Taxi. I dodaje — Ten rok nie różni od lat ubiegłych. Ludzie chętnie dzielą się tym, co mają, wrzucają mniejsze i większe kwoty, a skrzyneczki szybko się zapełniają. Nasi taksówkarze są dumni, że po raz kolejny mogą brać udział w tak szlachetnej kampanii.

Na początku czerwca taksówkarze przekażą zaplombowane skarbonki pod skrzydła fundacji. Pieniądze można również wpłacać bezpośrednio na konto fundacji.

— Przyłączenie się do akcji jest bardzo proste: wystarczy wejść na stronę kampanii http://kilometrydobra.pl/, wybrać z listy Fundację „Przyszłość dla Dzieci“, by przejść do formularza wpłaty i przekazać wybraną kwotę. Nazwisko darczyńcy pojawia się na liście wpłat w ciągu kilku sekund— mówi Agnieszka Terebiłów, koordynatorka akcji.

Pieniądze nie tylko zostaną podliczone, ale również wizualnie zaprezentowane na finale akcji, który odbędzie się 3 czerwca w parku im. Janusza Kusocińskiego w Olsztynie. — Wszystkie zebrane przez te 3 miesiące pieniądze zostaną zamienione na monety jednozłotowe — podkreśla Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. — Monety łączy się potem taśmą klejącą, tworząc metrowe odcinki. Na festynie podsumowującym akcję będziemy liczyć, ile tych metrów, a w związku z tym pieniędzy, udało nam się zebrać. Każdy taki metr pieniędzy przekłada się na rehabilitację i leczenie naszych podopiecznych, stąd nazwa akcji — Kilometry Dobra.

Finał imprezy zostanie uczczony parkowym biegiem charytatywnym na dystansie 5 km. Na bieg już można się zapisać na stronie internetowej fundacji. W tamtym roku udało się zebrać 59 tys. zł.

— Aby pobić obecny rekord należący od 2012 roku do Austriaków, potrzebujemy stworzyć szereg monet o długości 75,2 km. Taki wąż będzie mieć wartość ponad 3,3 mln zł — podkreśla Żochowska-Jabłońska.

Impreza odbędzie się pod patronatem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Partnerem wydarzenia jest powiat olsztyński.
ap