Kiedy dziecko zaczyna mówić? O to jest pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. W tym artykule znajdziesz garść inspiracji na ten temat.

Rozwój mowy jest procesem złożonym i silnie powiązanym z ogólnym rozwojem dziecka – zarówno emocjonalnym, jak i poznawczym.

Tak naprawdę, bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, w jakim wieku zaczyna mówić. Dlatego, wszystko, co przeczytasz w poniższym artykule, potraktuj bardziej jako wskazówki. Specjaliści określili pewne ramy czasowe, w których większość dzieci zaczyna mówić pierwsze słowa i rozwija mowę. Pamiętaj, że Twoja pociecha to taki mały indywidualista, więc daj mu szansę rozwijać się we własnym tempie.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Najpierw bierzemy pod lupę maluszka


Maleństwo zaczyna komunikować się z rodzicami niewerbalnie, krótko po przyjściu na świat Maluszek krzywi się, płacze i wierci się. Tym sposobem wyraża szereg emocji i potrzeb fizycznych. od strachu i głodu aż po frustrację i przebodźcowanie sensoryczne. Kochający rodzice uczą się słuchać i interpretować różne dźwięki dziecka.



Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu, czyli kamienie milowe rozwoju mowy u brzdąca.

Podstawowe etapy rozwoju niemowlaka i małego dziecka:

  • W pierwszych 3 miesiącach po narodzinach Twój mały szkrab słucha twojego głosu i przygląda się Twojej twarzy, gdy do niego mówisz. Ponadto odwraca się w stronę dźwięków, muzyki oraz głosów, które może usłyszeć w domu. Na tym etapie życia niemowlęta zaczynają głużyć. To pierwszy etap rozwoju mowy zaraz po krzyku. Malutkie pociechy wydają wtedy gardłowe i tylnojęzykowe dźwięki. Jeden z nich łudząco przypomina literę R. Więcej na ten temat przeczytaj, chociażby na stronie NIVEA.pl.
  • Następnie w wieku 6 miesięcy dziecko zaczyna gaworzyć, Wydaje wtedy różne dźwięki, które są często zbitką dwóch sylab (Na ba-ba lub da-da). Gaworzenie w tym wieku zazwyczaj nadal składa się z przypadkowych sylab bez konkretnego znaczenia. Pod koniec szóstego lub siódmego miesiąca życia niemowlęta zaczynają reagować na swoje imię i rozpoznawać ojczysty język. Co więcej, w jego komunikację wkrada się już ton głosu. W rezultacie rodzicom łatwiej jest rozszyfrować, czy ich malutki brzdąc jest szczęśliwy lub zdenerwowany.
  • Po 9 miesiącach werbalny rozwój dziecka charakteryzuje się tym, że Twoje maleństwo zaczyna rozumieć kilka podstawowych słów, takich jak, chociażby nie, czy pa, pa. To właśnie wtedy również zaczyna się pojawiać u niego szerszy zakresu spółgłosek i tonów głosu oraz używać rąk do komunikacji.
  • Rozwój mowy u dziecka w wieku 12-18 miesięcy. Większość dzieci potrafi wypowiedzieć kilka prostych słów, takich jak „mama” i „tata” do końca 12 miesiąca życia. Rozumie już co chce przekazać i kogo zawołać tymi prostymi słowami. W tym wielu brząc rozumie też krótkie prośby rodzica, takie jak np. „odłóż to”.
  • Po ukończeniu 1,5 roku to okres kiedy dziecko zaczyna mówić częściej i zwiększą chęcią. To właśnie w tym wieku mówią kilka prostych słów i mogą wskazywać na przedmioty, które im nazwiesz. Powtarzają słowa lub dźwięki, które słyszą w swoim otoczeniu, lub np. ostatnie słowo w zdaniu. Często jednak pomijają końcówkę lub początek słowa.
  • Dwulatek łączą kilka słów w krótkie frazy składające się z dwóch do czterech słów, takie jak „Pa, mamusiu” lub „moje mleko”. Uczą się, że słowa oznaczają więcej niż przedmioty,
  • Kiedy Twoje dziecko ma 3 lata, jego słownictwo szybko się rozszerza, a zabawa w udawanie pobudzają zrozumienie języka symbolicznego i abstrakcyjnego, czyli takich pojęć jak „teraz”, uczuć, takich jak „smutek” i ,,radość”.

Może Cię też zainteresować:

W jakim wieku dzieci zaczynają mówić krótkimi zdaniami?

Zwykle w wieku około 2 lat dzieciaki zaczynają składać proste słowa we frazy i zdania. Oczywiście, możesz im w tym pomóc. Zastanajwiasz się jak? Chociażby, odpowiadając pełnymi zdaniami, nawet gdy używają kilku słów do komunikacji. Naucz ich również słów, które do siebie pasują. Na przykład, trzymając lalkę i misia i powiedz „zabawka”, by określić te dwa przedmioty jednym słowem.

Natomiast. w wieku 3-4 lat Twoja powinna być w stanie używać zdań składających się z więcej niż czterech słów i odpowiadać na proste pytania „Kto”, „Co”, „Gdzie” i „Dlaczego”. To właśnie w tym wieku, Twoja latorośl zaczyna opowiadać własnymi słowami o tym, co wydarzyło się w żłobku lub podczas wizyty u babci.

Zazwyczaj nawet maluszki rozumieją, co do nich mówisz, zdecydowanie wcześniej, zanim spróbują komunikować się z Tobą werbalnie. Wiele dzieci, które dopiero zdobywają wiedzę odnośnie tego jak ubierać swoje myśli w słowa, potrzebują wsparcia kochającego rodzica, w tym niezwykle ważnym etapie rozwoju. Na szczęście możesz mu w tym pomóc w rozmaity sposób!

5 patentów jak motywować i wspierać kiedy dziecko zaczyna mówić:

Przede wszystkim:

Obserwuj. Gdy Twoje dziecko podnosi obie ręce, pewnie chciałoby powiedzieć, że chce być podniesione. Natomiast kiedy podaje Ci zabawkę, najprawdopodobniej informuje Cię, że chce się bawić. Uśmiechaj się, nawiązuj kontakt wzrokowy z maluchem i reaguj, po to by zachęcić go do tych wczesnych, niewerbalnych prób porozumiewania się z rodzicem.

Słuchaj. Zwracaj uwagę na gaworzenie maleństwa i odpowiadaj mu swoimi słowami. Dzieci próbują naśladować dźwięki wydawane przez rodziców i z wiekiem zmieniać wysokość i ton głosu. Po to, by dopasować je do języka słyszanego wokół nich. Dlatego, bądź cierpliwy i dawaj dziecku dużo czasu na „rozmowę” z tobą.

Chwal. Uśmiechaj się i klaszcz nawet przy najmniejszych lub najbardziej mylących próbach mówienia jak dziecko. Niemowlęta uczą się mocy mowy poprzez reakcje dorosłych wokół nich.

Baw się. Zachęcaj dzieci do zabawy, udawania, Wraz z Twoją latoroślą dajcie się ponieść wyobraźni. Opowiadajcie sobie na głos różne historie. Tym sposobem, pomożesz swojemu dziecku w rozwoju mowy i w zasobie słownictwa.

Czytaj na głos. Czytelnicy na całe życie pochodzą od małych dzieci, które mają mnóstwo zabawnych, relaksujących doświadczeń z czytania na głos. Jak potrzebujesz inspiracji w tej kwestii zajrzyj chociażby na stronę wydajenamsie.pl/

Przykładowe oznaki zaburzenia rozwoju mowy u dziecka do 5-go roku życia

  • Gdy maluszek do 1-go roku życia nie wydaje dźwięków takich jak „ba-ba”, „ma-ma” lub nie reaguje na dźwięki otoczenia,
  • Gdy 2-latek używa mniej niż ok. 50 słów lub nie jest w stanie połączyć ich w proste zdania takie jak, chociażby „mama chcę”,
  • Gdy około 3-letni brzdąc nie rozumie prostych poleceń, czy pytań takich jak ,,podaj samochód”,
  • Gdy u ok. 4-latka jego mowa jest trudna do zrozumienia dla osób spoza najbliższej rodziny,
  • Gdy Twoja pociecha w wieku ok. 5 lat nie buduje zdań dłuższych niż 3-4 słowa takich jak, chociażby „ja chcę na spacer”.

Ponadto regres mowy u malucha może przejawiać na wiele sposobów. Oto tylko wybrane z nich: Dziecko przestaje mówić słowa, które wcześniej znało. Gdy zmniejsza się u niego chęć do mówienia. Ponadto, z mniejszym zapałem odpowiada na pytania.Z mniejszą chęcią z własnej woli rozpoczyna rozmowę, chociaż wcześniej był małym gadułą, Bądź bardziej czujny, jeśli twój malec przestanie reagować na swoje imię. Jeśli pojawią się inne zachowania takie jak np. wycofanie, drażliwość, jąkanie, czy trudności w relacjach z rówieśnikami.

Tak naprawdę jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do opóźnienia rozwoju mowy u dziecka. Podzielić możemy je, chociażby na te o podłożu biologicznym, emocjonalnym. Do schorzeń i do problemów zdrowotnych, które mogą pośrednio do tego doprowadzić, zaliczyć możemy np. wcześniactwo, głuchotę, niedosłuch, zaburzenia ze spektrum autyzmu i choroby genetyczne. Natomiast opóźnienia w rozwoju poznawczym u twojej latorośli mogą przejawiać się tym, że twoja pociecha może mieć problemy z rozumieniem tego, co słyszy – przez co nie przyswaja słów i nie uczy się ich używać. Co więcej, gdy pojawią się u Twojego brzdąca problemy z pamięcią, może okazać się, że ciężej mu zapamiętać nowe słowa, struktury zdań czy znaczenia.

Niewątpliwie, wczesna reakcja to klucz do skutecznego wsparcia maluszka w związku z podejrzeniem zaburzeń rozwoju mowy

W twoim otoczeniu jest wielu specjalistów, do których możesz zgłosić się ze swoim maluszkiem w zależności od podłoża problemu, z którym przyszło wam się zmierzyć. Dlatego zawczasu warto mieć kontakt do zaufanego pediatry, logopedy, foniatry, a nawet neurologa w przypadku związku z podejrzeniem zaburzeń mowy.

Napisz w komentarzu, jakie masz patenty, by wspierać malucha na tym ważnym etapie rozwoju.






Wpłać darowiznę, wesprzyj akcję i pomóż chorym i niepełnosprawnym dzieciom z Warmii i Mazur!

Poprzednie artykuły ze strefy rodzica:

Przeczytaj też: