Iwona Żochowska-Jabłońska: Akcja za każdym razem spotyka się z ogromnym zainteresowaniem rodziców i widzimy jej efekty. Zależało nam, by podnieść świadomość dorosłych na temat badań profilaktycznych. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby daje szansę na jej całkowite wyleczenie.

W sobotę 19 października podczas akcji „Przegląd malucha” organizowanej przez Fundację „Przyszłość dla Dzieci” oraz Wojewódzki Specjalistyczny S
zpital Dziecięcy w Olsztynie, odbyły się badania dzieci w wieku do lat 6.

O tym, jak ważne są badania, wiedzą sami zainteresowani. Dzieci Moniki Golon-Sarbiewskiej — 5-letnia Pola i 1,5-roczna Sara — brały udział w akcji pierwszy raz.

— Jestem bardzo zadowolona. Badanie przebiegało sprawnie i bez pośpiechu. Dało się wyczuć spokój i atmosferę relaksu. Panie z Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” opiekowały się dziećmi, proponując im różne zabawy. Uważam, ze takie badania są potrzebne, bo dają rodzicowi poczucie bezpieczeństwa — opowiada Monika Golon-Sarbiewska.

Mama 3-letniego Krzysia obserwowała akcję kolejny rok z rzędu, ale w „Przeglądzie Malucha” wzięła udział po raz pierwszy.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się wziąć udział w badaniach. Wszystko było zorganizowane na najwyższym poziomie. Dostaliśmy wszelkie niezbędne instrukcje. Pokierowano nami sprawnie, dzięki czemu synek, który boi się lekarzy, ani razu nawet nie zapłakał — opowiada mama Wanda Saczuk.

— Badania USG przeprowadzone u dzieci w trakcie trwania naszej akcji, nie pokazały niepokojących zmian — podsumowuje Agnieszka Deoniziak, specjalista ds. promocji i marketingu szpitala dziecięcego w Olsztynie. — Było kilka przypadków powiększenia węzłów chłonnych, ale w czasie podwyższonego zachorowania na różnego rodzaju infekcje, wyniki tego typu nie są niczym zaskakującym. Badania krwi są jeszcze w trakcie analizy u lekarza onkologa, który poddaje je wnikliwej diagnostyce. Dlatego warto robić zarówno morfologię jak i badanie USG, bo one dają nam pełen obraz ewentualnych niepokojących zmian które zachodzą w organizmie.

Akcja przeprowadzana jest cyklicznie od kilku lat. W tym roku to już druga przeprowadzona seria badań dla najmłodszych pacjentów. Do końca listopada organizatorzy obiecują kolejną.

— Akcja za każdym razem spotyka się z ogromnym zainteresowaniem rodziców i widzimy jej efekty. Zależało nam, by podnieść świadomość dorosłych na temat badań profilaktycznych. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby daje szansę na jej całkowite wyleczenie — wyjaśnia Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Przypomnijmy, że pierwsza fala zachorowań na nowotwory przypada na wiek przedszkolny – od 1 do 6 roku życia. Dlatego też lekarze ze szpitala oraz pracownicy fundacji zorganizowali akcję, podczas której maluchy mogły skorzystać z bezpłatnych badań USG brzucha oraz podstawowych badań morfologii krwi. Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie również zwiększają szansę na zdrowie dziecka. Jednak, aby mieć pewność, że naszemu dziecku nic nie jest, warto go zbadać.

https://m.wm.pl/2019/10/orig/pola-sarbiewska-585440.jpg
Pola z mamą tuż po pierwszym badaniu.

Tego typu akcje profilaktyczne przynoszą rezultaty. Zachęcamy zatem rodziców, by przynajmniej raz w roku wykonywali dziecku morfologię oraz USG brzucha. Na podstawie tych badań lekarze są w stanie wykryć najmniejsze nieprawidłowości. Miejmy świadomość, że profilaktyka to najlepsza taktyka prozdrowotna. Badania mają na celu podniesienie świadomości rodziców na temat profilaktyki. Zainteresowanie badaniami było bardzo duże.

Fundacja Przyszłość dla Dzieci i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie planują koleją edycję „Przeglądu malucha”, która ma odbyć się do końca listopada tego roku.

Tak badaliśmy na ubiegłym Przeglądzie malucha:

Przegląd Malucha 19 X 19r,

Karolina Rogóz-Namiotko