http://m.wm.pl/2016/11/orig/btn-350144.jpg
Wsparcia potrzebuje aż 22 podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, którzy walczą z rakiem. Wśród tych, którym udało się już pokonać nowotwór, są m. in. 15-letni Dawid Affelt oraz 7-letnia Nadia Michalska. Obecnie ich nowotwory znajdują się w stanie remisji. Nadia i Dawid muszą teraz regularnie stawiać się na badania sprawdzające, czy choroba nie powróciła. Każde takie badanie to ogromny stres dla rodziców.

— Podczas każdej kontroli modlę się, żeby wyniki były dobre — mówi pani Izabela, mama Dawida. Jej syn cierpi na szereg schorzeń, które ograniczają jego codzienne życie. Urodził się z zespołem Downa, ma niedoczynność tarczycy, słabe napięcie mięśniowe i zaburzenia równowagi. Dodatkowo w 2008 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Chłopiec z nią wygrał, ale teraz ma bardzo osłabiony układ odpornościowy i często choruje. Jest pod stałą opieką wielu lekarzy specjalistów.

Cały czas pod opieką lekarzy jest także Nadia Michalska. W wieku 14 miesięcy zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy III stopnia, guz jamy brzusznej. Natychmiast podjęto leczenie, które po długim czasie, kilkugodzinnej operacji oraz kilkakrotnie przetaczanej krwi dało efekty. Niestety, zastosowanie niezbędnej chemii sprawiło, że Nadia częściowo utraciła słuch. Teraz nosi implanty słuchowe, przechodzi też rehabilitację.

— To była ciężka walka, ale udało nam się pokonać nowotwór. Cały czas w to wierzyliśmy — wspomina pani Katarzyna, mama Nadii. — Obecnie raz na rok jeździmy na badania kontrolne. I choć zawsze jest ta niepewność, to naprawdę wierzymy to, że teraz już będzie w porządku — dodaje.

Nadii i Dawidowi udało się pokonać raka, ale pozostali podopieczni Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” wciąż o to walczą. Można im pomóc, przyłączając się do akcji „Odczaruj stwora na święta”, która potrwa do 8 stycznia. Wsparcia mogą udzielić zarówno osoby prywatne, jak też instytucje oraz placówki. Dotychczas chorym dzieciom pomogły Przedszkole w Stębarku, Publiczne Przedszkole nr 16 w Olsztynie i Szkoła Podstawowa nr 29 w Olsztynie, Przedszkole TWP Poziomka, Niepubliczne Przedszkole BRATEK, Niepubliczna Szkoła Podstawowa JEDENASTKA, Szkoła Podstawowa nr 19.

— Dziękujemy w imieniu dzieci za to wsparcie i zachęcamy kolejne osoby i placówki do dołączenia się do akcji — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, szefowa Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Żeby pomóc, wystarczy wejść na stronę www.przyszloscdladzieci.pl i odczarować stwora, czyli kliknąć w wybraną grafikę. Każda grafika w formie stwora to konkretna kwota, jaką można przekazać na rzecz dzieci. Sama nazwa akcji wzięła się od hasła „Choroba jest złym stworem, razem możemy go przegonić! Potrzebujemy twojej pomocy, by dziecięce strachy oswoić”.

Pomóc dzieciom można dowolną liczbę razy i za dowolną kwotę, którą będzie wielokrotnością 10 złotych.

Można też wpłacać bezpośrednio na konto fundacji: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887 z dopiskiem „Odczaruj stwora”.

EWELINA ZDANCEWICZ-PĘKALA