Profilaktyka nowotworowa stanowi postawę we wczesnym wykrywaniu raka u dzieci. Maluchy z Warmii i Mazur chorują na potęgę. Dominują białaczki i różnego rodzaju guzy. Nowotwory najczęściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym i nastolatki. W naszym województwie co roku odnotowuje się 30-50 takich przypadków. Możemy temu skutecznie przeciwdziałać. Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i szpital dziecięcy w Olsztynie już kolejny raz zapraszają na „Przegląd Malucha”. W najbliższą sobotę przez cały dzień lekarze będą przeprowadzali badania krwi oraz USG jamy brzusznej. Badania są bezpieczne dla pacjenta, a cel to zdrowie naszych najmłodszych.

Akcja przeprowadzana jest cyklicznie od kilku lat. Badania, mają na celu wykluczenie bądź rozpoznanie choroby nowotworowej. Objawy choroby nie zawsze są wyraziste. — Trudniej rozpoznać guzy w brzuchu, których w początkowym stadium nie zauważymy gołym okiem i dlatego czasami diagnozujemy je jak są już bardzo duże. Wówczas stadium rozwoju choroby jest wysokie, co skutkuje koniecznością zastosowania bardziej agresywnej chemioterapii i mniejszą szansą na pełne wyleczenie — mówi wyjaśnia dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej ostrzega lekarka. I podpowiada: — Zawsze uważnie przyglądajmy się dziecku. Jeśli zauważymy, że powiększył mu się obwód brzucha, warto zrobić mu morfologię krwi i USG jamy brzusznej. Te badania najlepiej wykonywać profilaktycznie raz w roku, a w razie pojawienia się niepokojących objawów częściej. Morfologia i USG brzucha dają mnóstwo informacji na temat stanu zdrowia dziecka, a jednocześnie są nieinwazyjne.

Pamiętajmy, że pierwszy szczyt zachorowań przypada na wiek przedszkolny – od pierwszego. do 6. roku życia, drugi – na wiek nastoletni po 12 roku życia.

Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie zwiększają szansę na zdrowie dziecka. Jednak aby mieć pewność, że naszemu maluchowi nic nie jest, warto go zbadać.
Wśród podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” są także dzieci z nowotworem. Nadia w październiku skończy 11 lat. Rodzice zauważyli u niej bardzo niepokojące symptomy: wzmożoną męczliwość, pogorszenie apetytu, ubytek masy ciała, dolegliwości bólowe okolicy lewego stawu barkowego. U dziewczynki zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. – Dla całej rodziny to był ogromny szok, ale nie poddajemy się i walczymy. Wierzymy, że się uda. – mówi Karolina mama Nadii

Jak uniknąć podobnych sytuacji? Badajmy siebie i nasze dzieci. — Wiemy, jak groźne są to choroby i jak trudno z nimi walczyć. Im wcześniej wykryjemy zmiany nowotworowe, tym łatwiej będzie z nimi walczyć, co daje praktycznie pełną szansę na wyzdrowienie — tłumaczy Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. — Po raz kolejny zapraszamy na zupełnie darmowe badania. Zdrowie dzieci jest w waszych rękach – dodaje.

Tego typu akcje profilaktyczne przynoszą rezultaty. Zachęcamy zatem rodziców, by przynajmniej raz w roku wykonywali dziecku morfologię oraz USG brzucha. Potraktujmy to poważnie. Co roku jesteśmy zmuszani do robienia przeglądów technicznych naszych pojazdów. Każdy z nas może zaplanować w swoim kalendarzu również dzień na badania profilaktyczne. Tutaj chodzi o zdrowie i życie naszych dzieci. Miejmy świadomość, że profilaktyka to najlepsza taktyka prozdrowotna.

Już w sobotę 5 października w szpitalu dziecięcym w Olsztynie można będzie wykonać swojemu maluchowi morfologię i USG jamy brzusznej. Rejestracji można dokonać w dniach 2-3 października 2019 r. lub do wyczerpania miejsc w godz. 9-15, dzwoniąc na infolinię 514- 800- 915. Rejestracja wyłącznie telefoniczna.

Z badań mogą skorzystać dzieci w wieku 1-6 lat, bo to w tej grupie wiekowej odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory. Badania rozpoczną się od godziny 9:00. Dla tych, którym ten termin nie pasuje, mamy dobrą wiadomość. Kolejna taka akcja jeszcze w tym roku. Zachęcamy zatem do śledzenia działań fundacji.

Organizatorami są Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, program finansowany jest ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Karolina Rogóz-Namiotko

http://m.wm.pl/2019/09/orig/przeglad-2019-d-ok-580095.jpg