U niesłyszących już od kilku dni pachnie ciasteczkami. Uczniowie zawodówki, kształcący się na kucharzy, dzielnie przygotowują ciasteczka i pierniczki. Asystują im gimnazjaliści, którzy sami wkrótce będą uczyć się zawodu. Młodzi niesłyszący właśnie w taki sposób postanowili wspomóc kampanię „Odczaruj stwora na święta”, którą wymyśliła i prowadzi Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”, założona przez wydawcę „Gazety Olsztyńskiej”.
— Uczniowie świetnie wiedzą jaki jest cel i wykorzystują swoją wiedzę, chęci i zapał, żeby pomóc innym dzieciom: tym, które chorują na raka — podkreśla dumna Krystyna Wyrzykowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie. Młodzież pracuje pod okiem dwóch nauczycielek zawodu: Doroty Buczyńskiej i Urszuli Słomkowskiej.
Pierniczki będą w kształcie stworków wymyślonych przez fundację. Zostaną rozlosowane wśród wszystkich, którzy wpłacą na pomoc chorym onkologicznie dzieciom przynajmniej 50 zł.
— W ten sposób podziękujemy tym, którzy nie są obojętni — mówi Iwona Żochowska, dyrektor zarządzająca fundacji.

Trzeba zrobić wszystko, by wyrwać je śmierci

A trudno być obojętnym wobec tych guzów mózgu, kości, białaczek i innych paskudnych raków, które zwalają z nóg dzieci, czasem nawet niemowlaki. Samo leczenie chemio-, a także czasami radioterapią to nie wszystko. Chociaż teoretycznie dostęp do służby zdrowia jest bezpłatny, to jednak rodzice chorych dzieci muszą się czasami nieźle nagimnastykować, żeby wystarczyło im pieniędzy i na dojazdy, i na wykupienie leków, i na konieczną specjalną dietę. I mnóstwo, mnóstwo innych wydatków, o których dotąd nawet nie myśleli.
— My zadłużyliśmy się strasznie, żeby sobie poradzić. Ale i tak byliśmy zmuszeni pójść po pomoc do Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” — mówi Danuta Zębek-Kuta, mama Magdy, która zachorowała na raka mózgu. To, jak Magda wyganiała stwora ze swojego organizujemy, opiszemy w piątek w Gazecie. Tam także znajdą się opowieści innych dzieci i ich rodziców, którzy przeszli przez piekło, czasami dosłownie wyrywając swoje dzieciaki z rąk śmierci. Niektórzy, tak jak Magda, do odpowiednich lekarzy trafili dosłownie w ostatniej chwili. Gdyby nie to, zostałby jej jeszcze tylko tydzień życia.
— Nie możemy dzieciaków i ich rodziców zostawić samych sobie. Nie mogą od nas usłyszeć, że nie mamy dla nich pieniędzy. Zrobimy wszystko, żeby wyrwać te dzieci z chorób — zapowiada Iwona Żochowska.
— I wcale nie chodzi o zapewnienie dzieciom luksusów. Chodzi o czystość, o świeżość, o brak grzyba w mieszkaniach. Dzieciom nie potrzeba najnowszych i najmodniejszych mebli. Rodzice powinni jednak przed powrotem dzieci ze szpitali powymieniać okna, podłogi czy dywany, a także zadbać o nowe łazienki i o to, aby dziecko własny miały pokój — tłumaczy dr Elżbieta Stasiak-Zając, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Ciągle mamy do czynienia z dziećmi, które mogłyby, a wręcz powinny już wrócić ze szpitala do domów. Ale to niemożliwe, bo ich mieszkania nie spełniają warunków.

Każde pięć złotych to jeden stwór mniej
A do tego potrzebna nam pomoc czytelników „Gazety Olsztyńskiej”. Każde pięć złotych wpłacone na konto fundacji to jeden stwór mniej. Im więcej pieniędzy, tym większej liczby stworów pozbędziemy się wspólnie. A to oznacza, że rodzice chorych na raka dzieci będą mogli skupić się na ich leczeniu, a nie na szukaniu pieniędzy.
Pomysłodawcy akcji uruchomili stronę internetową, na której każdy może przeganiać stwory, a tym samym pomóc dzieciom walczącym z rakiem. Można to robić dowolną ilość razy i za dowolną kwotę, która jest wielokrotnością pięciu złotych. Polecajcie tę stronę także waszym znajomym i rodzinie: przyszloscdladzieci.org/odczaruj.
Pierwsze pieniądze wpłynęły na konto fundacji w środę, w dniu publikacji pierwszego tekstu na temat akcji. Najserdeczniej za te wpłaty dziękujemy i prosimy o więcej.

WEJDŹ I ODCZARUJ
Każdy może włączyć się do akcji. Wystarczy wejść na stronę przyszloscdladzieci.org/odczaruj i odczarować stwora na święta. Możesz też wpłacić pieniądze na konto: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887 z dopiskiem „odczaruj stwora”.

Partnerem akcji jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Małgorzata Kundzicz