Prawie 400 osób zjawiło się w olsztyńskim Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, by posłuchać nowej, pierwszej od 5 lat płyty grupy zatytułowanej YU55. Nazwa krążka pochodzi od planetoidy, która w 2011 roku przeleciała w odległości ok. 325 tys. kilometrów od Ziemi. A płyta jest inna od poprzednich — warstwę tekstową stanowi poemat Roguckiego, swoisty strumień świadomości, do którego zespół dograł muzykę.

W pierwszej części dwugodzinnego koncertu zespół zagrał nieco eksperymentalne utwory premierowe (także z użyciem sampli elektrycznego kontrabasu), których publiczność słuchała z zaciekawieniem, w drugiej zabrzmiały utwory sprawdzone — jak zagrany na bis utwór „Los cebula i krokodyle łzy”, który fani rozpoznawali po pierwszych dźwiękach i śpiewali je razem z „Rogucem”.

Na zakończenie zespół zagrał wyproszone przez fanów „100 tysięcy jednakowych miast” — utwór, grany dziś dość rzadko, z którym w 2003 roku Rogucki wygrał olsztyński festiwal „Śpiewajmy poezję”. Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną spontanicznie przed laty na koncercie w Lublinie, wszyscy zgromadzeni na sali usiedli podczas tej ballady na podłodze.

Łukasz Wieliczko

Podczas koncertu możnabyło spotkać wolontariuszy Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” którzy zachęcali fanów zespołu do wsparcia podopiecznych Fundacji

COMA w Olsztynie