Nikt się nie spodziewał, że w sobotnie popołudnie w olsztyńskiej Aurze odbędzie się takie widowisko. Najpierw rozbrzmiała muzyka, a po chwili Rafał Milcewicz i jego wychowanka Angelika Murzyn zaczęli tańczyć. Ruch w miejscu flash moba nagle się zatrzymał.

— Przepraszam, czy tu rozwiązują jakiś konkurs? — zapytał przechodzień. — Bo nie mam kuponu.
— Nie, proszę spojrzeć… — odpowiedzieliśmy i zaprosiliśmy mężczynznę do udziału w akcji FIT — Freak In Training. Spodobało mu się tak jak innym widzom.
I nic dziwnego, bo tancerze pokazali, co potrafią. Do dwójki inicjującej taneczną zabawę dołączyły po chwili dwie kolejne osoby. Z każdym układem grupa powiększała się, aż w końcu na parkiecie tańczyło około 50 osób. Był hip-hop, hip-hop new style, a nawet kilka układów znanych z teledysków, m.in. Macarena czy Gangnam Style.

— Zakończenie występu było dla nas wyzwaniem. Nawet dla mnie, bo nie jestem tancerzem towarzyskim — mówi Rafał Milcewicz, tancerz i trener. — Zatańczyliśmy cha-chę, która porwała też do tańca publiczność. Ci młodzi ludzie dali z siebie wszystko. Podzielili się swoją pasją z innymi. Taniec to wspaniała forma aktywności, podczas której wydziela się mnóstwo endorfin i choć jesteśmy zmęczeni, to jednak szczęśliwi. Z pewnością było to widoczne podczas naszego występu.
Opinię trenera podzielają sami tancerze. — Tańcem można się bawić. Przykładem są właśnie flash moby — mówi Katarzyna Palimąka, która trenuje od 7 lat. To odskocznia od treningów, presji turniejowej. Dla nas to dobra zabawa. Możemy w ten sposób pokazać, że tańczyć mogą osoby, które robią to od lat, ale również początkujący, którzy ćwiczą od dwóch miesięcy.

— To pasja, która towarzyszy nam każdego dnia — dodaje Wiktoria Skrycka, początkująca tancerka. I nakłania swoich rówieśników: — Nie siedźcie w domu, tylko spotykajcie się ze znajomymi w realu! Nie chodzi o to, byście tańczyli, bo ta aktywność nie jest dla każdego, ale znajdźcie swoją drogę, bo wolny czas można spędzać na różne sposoby. Niby w internecie można robić wszystko, co się chce, ale tak naprawdę tylko samotnie siedzimy przed monitorem. Nie warto tracić czasu, lepiej rozwijać swoje pasje!

— My też zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu i promujemy zdrowy styl życia — mówi Selena Popławska, koordynatorka akcji FIT — Freak In Training. — Flash mob był okazją do pokazania, że można zrobić coś ciekawego, nietypowego, co zainteresuje przynajmniej przez moment innych, żeby mogli poczuć radość, którą dzielili się z nimi tancerze. A przecież ci młodzi ludzie do takiej perfekcji doszli dzięki treningom, podczas których niejeden raz spływał im pot ze zmęczenia. Nie poddali się. Czerpmy satysfakcję z aktywności!

Przed nami kolejny trening w szkole. We wtorek sprawdzimy formę uczennic z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie. Zajęcia poprowadzi Patrycja Polakowska, trenerka personalna z Body Perfect w Olsztynie.

— Moja przygoda z fitnessem zaczęła się od przypadku — wspomina trenerka. — Okazało się, że instruktorka, która prowadziła zumbę, jest w ciąży, więc na szkolenie wysłano mnie. Od tej pory wszystko się zmieniło. Pokochałam sport. Ćwiczyć można w każdym wieku, tylko trzeba zrobić ten pierwszy krok. Oczywiście najlepiej zacząć jak najwcześniej. Dlatego też cieszę się, że będę mogła przekonywać do tego młodzież w Mrągowie. Przygotowałam ćwiczenia na bazie treningu funkcjonalnego, a zajęcia zakończymy zumbą.

Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” jest partnerem strategicznym akcji FIT— Freak In Training.

mn