Niżej prezentujemy subiektywny ranking filmów oscarowych, które poruszają wątki związane z byciem dzieckiem i pokazują trudy dorastania.

Ranking wybranych filmów oskarowych z nominacją za Najlepszy Film

Poniżej zobacz nasze zestawienie filmów z ostatnich kilka dekad. Co najmniej miały szansę zdobyć istotnie to największe wśród oscarowych wyróżnień. Kategoria Najlepszy Film to nagroda za najlepszą produkcję anglojęzyczną. Przyznaje ją  Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Laureat wyłaniany jest na bazie głosowania. Tym razem tworząc ranking wzieliśmy pod uwagę te filmy oscarowe, które w większy lub w mniejszy sposób poruszają kwestie wynikające z dorastania i wyzwania przed jakim staje dziecko.

TOP15 – co trafiło na naszą listę?

1. Forest Gump (1994) To istotnie kultowa i ponadczasowa historia. Widz ma szansę śledzić losy Forresta chłopca, a później mężczyzny. Choć ma niski iloraz inteligencji, to ma wielkie serce. Chociaż od dzieciństwa zmaga się z niedowładem kończyn, finalnie staje się milionerem i bohaterem wojny w Wietnamie. To romantyczna i niesamowicie inspirująca opowieść, bardzo osadzona w historycznych wydarzeniach Ameryki. Mimo to najprawdopodobniej każdy znajdzie w tym filmie coś dla siebie. Uczy, że trzeba stawać na wysokości zadania i wyciskać z życia jak najwięcej bez względu na okoliczności.

Nominacje: 13

Zdobyte statuetki: 6 (w tym również za Najlepszy Film)

2. Marzyciel (2004) James Barrie teoretycznie ma wszystko – żonę, psa i piękny dom. Jednak piszę książki i sztuki, których nikt nie lubi. Brakuje mu szczęścia. Przypadkowe spotkanie wszystko zmienia. Na jego drodze staje wdowa Silvia  i czworo jej synów. Od tej chwili James czuje się potrzebny. Staje się prawdziwym przyjacielem tej rodziny, By wesprzeć chłopców podczas choroby Sylvi, piszę historię o Piotrusiu Panie. Każdy może spędzić parę chwil w Nibylandii – trzeba tylko… uwierzyć.

Nominacje: 7

Zdobyte statuetki: 1

3. BoyHood (2014) Film opowiada o 13 latach z życia Masona. Mamy szansę towarzyszyć mu w jego wzlotach i upadkach. Gdy widzimy go po raz pierwszy, jest beztroskim kilkulatkiem. Natomiast w finałowej scenie filmu wkracza w dorosłość i tak naprawdę nie wie, dokąd ona go zaprowadzi. Film bez  różowych okularów przybliża widzowi blaski i ciebie dorastania. 

Zdobyte statuetki: 1

Nominacje: 6

Koleżeński kosmita, smutny książe i inspirujący nauczyciel

4. E.T. (1982) Kultowy obraz Stevena Spielberga. Gdy przyjazny kosmita przez przypadek trafia na Ziemię i bardzo chce wrócić do domu prosi o pomoc małego Elliotta. To uniwersalny film o przyjaźni, który, chociaż po raz pierwszy wszedł na ekrany kin niemal 30 lat temu, w ogóle się nie zestarzał.   

Nominacje: 9

Zdobyte statuetki: 4

5. Piękna i Bestia (1991) Gdy niegdyś młody i wyniosły książę z powodu uroku zmienił się w Bestię tylko zdobycie miłości Belli może uratować jego jak i jego dwór. By zdobyć serce tej prostej, dobrej dziewczyny musi dorosnąć i odnaleźć w sobie człowieczeństwo. Kultowa animacja ze studia Walta Disneya, z bardzo rozpoznawalną ścieżką dźwiękową. To uniwersalna historia, której nikomu nie trzeba przedstawiać.

Nominacje: 6

Zdobyte statuetki: 2

6. Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989) Ekscentryczny i charyzmatyczny nauczyciel języka angielskiego istotnie wnosi powiew świeżości w mury konserwatywnego liceum. Wpaja swoim uczniom, jak wartościowa jest umiejętność samodzielnego myślenia i zdolność cieszenia się chwilą.

Nominacje: 4

Zdobyte statuetki: 1

Cztery siostry, zagubiony nastolatek i pożegnania zabawek

7. Małe Kobietki (2019) Choć to już czwarta filmowa adaptacja tej klasycznej książki amerykańskiej autorki, to pod wieloma względami jest wyjątkowa. Scenografia, która od razu w pada w oko, niechronologicznie opowiedziana historia i nowoczesne spojrzenie, działają na korzyść tego filmu. W czasie tego filmu najmłodsza z sióstr Amy Marshall zmienia się z kapryśnej nastolatki w piękną młodą kobietę, która dobrze wie, że jasna przyszłość jej rodziny zależy od niej. 

Nominacje: 6

Zdobyte statuetki: 1

8. Wielki Mike (2009) Dzięki wsparciu zamożnej rodziny, nastolatek z patologicznej rodziny, swojej ciężkiej pracy dorasta i zostaje gwiazdą amerykańskiego footballu. Film jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami. Opowiada historię Micheala Ohera.

Nominacje: 2

Zdobyte statuetki: 1

9. Toy Story 3 (2010) Andy, najlepszy kumpel Chudego dorasta.  Dlatego, że idzie na studia, jego zabawki trafiają do przedszkola. Zabawkowy kowboj wraz z przyjaciółmi robi wszystko, by uciec  i wrócić do domu. To dla widza nie tylko sentymentalna podróż do lat dzieciństwa, ale też swoisty prezent dla widzów, który wychowali się na tym kultowym filmie Pixara, który w latach 90 tych wniósł świat animacji na wyższy poziom.

Nominacje: 5

Zdobyte statuetki: 2

Trudnia decyzja, młodzienczy bunt i ważna podróż

10. Juno (2007) Gdy nastoletnia Juno zachodzi w ciążę, za namową rodziców i przyjaciółki szuka dla swojego dziecka rodziny zastępczej. To taki niepozorny, wielki film W niebanalny sposób pokazuje najtrudniejszy okres w młodym życiu Juno. Mimo wszystko zostawia widza z ciepłem na sercu. 

Nominacje: 4 

Zdobyte statuetki: 1

11. Lady Bird (2017) Widz towarzyszy Christine „Lady Bird” McPherson podczas roku nauki w katolickim liceum. Dla tej nastolatki to trudy okres dorastania, przepełniony buntem. Walczy z całym światem i z samą sobą. To zadziwiająco budujący film, biorąc pod uwagę jego tematykę. Dobra propozycja na filmowy wieczór z kubkiem gorącej czekolady.

Nominacje: 5

Zdobyte statuetki: 0

12. Mała Miss (2006) Aby mała Olive mogła wziąć udział w dziecięcym konkursie piękności, w wielu aspektach oryginalna rodzina jedzie w długą podróż małym busem. Ten film ma w sobie elementy komedii, ale też sporą dozę dramatu. To ciekawa propozycja dla fanów czarnego humoru.

Nominacje: 4

Zdobyte statuetki: 2

Wyjątkowa świnka… i bonus – tegoroczni kandydaci

13. Babe Świnka z Klasą (1995) Wbrew pozorom to nie jest film tylko dla dzieci. Wzrusza i prezentuje uniwersalne wartości. Choć pozornie fabuła filmu jest dość absurdalna – Świnka o imieniu Babe bardzo szybko zaprzyjaźnia się z różnymi zwierzętami na farmie. Jednak jej ulubieńcem jest owczarek o imieniu Rex. W przeciwieństwie do niego świnka Babe świetnie dogaduje się z owcami. Dlatego postanawia, że chce zostać psem pasterskim. I nie zamierza z tego rezygnować.

Nominacje: 7

Zdobyte statuetki: 1

14. King Richard (2021) Film inspirowany dzieciństwem i dorastaniem sióstr-tenisistek Venus i  Sereny Williams. To taki hołd dla ich ojca, który wiele poświęcił, by w przyszłości jego córki dołączyły do sportowej elity. A nie było łatwo…

Nominacje: 6

15. Belfast (2021) Koniec lat 60-tych XX wieku. Widz towarzyszy trzypokojowej rodzinie. Jednak wydarzenia obserwuje z perspektywy bujnej wyobraźni i dziecięcych marzeń dziewięcioletniego Buddy’ego, który nie wie, z jakiego powodu nagle i niespodziewanie jego sąsiedzi zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy…

Nominacje: 7

To czy King Richard lub Belfast dołączy do laureatów Oscara za Najlepszy Film rozstrzygnie się już 28 marca podczas tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów.

Podzielcie się w komentarzach waszymi ulubionymi filmami o dzieciństwie i dorastaniu.

Ostatnie artykuły ze strefy rodzica:

Pomysły DIY. Prezent dla ukochanej osoby