Najpierw zaskoczenie, a chwilę później wielka radość. To reakcje podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci,” którzy wczoraj dostali paczki z prezentami w ramach akcji „Tysiąc gwiazdkowych prezentów”. Wśród nich byli m.in. 8-letni Wiktor Michalski z Olsztynka wraz z rodzeństwem: 3-letnią Laurą i 13-letnim Konradem.
Choć Konrada akurat nie było w domu, to jego młodsze rodzeństwo od samego rana czekało na przyjazd św. Mikołaja. Laura od razu zabrała się za rozpakowywanie swojej paczki.

Najbardziej zachwycił ją wymarzony kucyk. Widać było także, że Wiktor bardzo cieszy się z tej wizyty i prezentów. Cały czas z uśmiechem przyglądał się gościom i siostrze odpakowującej prezenty.

— Wiktor jest wesołym chłopcem. Bardzo lubi mieć gości, więc to dla niego miła sytuacja — mówiła pani Agnieszka, mama chłopca. Wiktor od kilku lat jest pod opieką fundacji. Zaraz po urodzeniu stwierdzono u niego zespół Smith-Lemli-Optiz. Jest to dziedziczna choroba metaboliczna. Chłopiec ma zespół wad wrodzonych, między innymi przewlekłe zapalenie wątroby, małogłowie, rozszczep podniebienia i wielotorbielowatość nerek.

Przeszedł już szereg zabiegów ułatwiających mu funkcjonowanie, ale jego stan zdrowia wymaga całodobowej opieki zarówno ze strony mamy jak i stałej opieki lekarskiej.

Dzięki temu, że Wiktor jest pod opieką fundacji domowy budżet państwa Michalskich jest odciążony w kwestii leczenia i rehabilitacji chłopca, które pochłaniają dużo pieniędzy. W czasie świąt jest odciążany także dzięki paczkom ze słodyczami. Wiktor i jego rodzeństwo świąteczną paczkę z ,,Tysiąca gwiazdkowych prezentów” dostali już po raz kolejny.

— Dzieci co roku czekają na św. Mikołaja z fundacji. Jest to dla nich naprawdę niesamowity prezent. A dla nas odciążenie na święta — podkreślała pani Agnieszka.
Paczki w ramach akcji „Tysiąc gwiazdkowych prezentów” otrzymali także bliźniaki, 6-letni Kacper i Kuba Szymańscy z Olsztyna. Kacper jest podopiecznym fundacji, ma obustronny głęboki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. Obecnie uczęszcza na szereg zajęć terapeutycznych, na których prowadzona jest stymulacja słuchu i mowy.

— Widać naprawdę ogromne postępy — zapewniał pan Łukasz, tata bliźniaków. — Kacper bardzo dużo ćwiczy. Czasem mu się nie chce, al to rzadko — dodał z uśmiechem.

Uśmiechu nie zabrakło też na twarzach chłopców podczas odpakowywania paczki. Były w niej słodycze i zabawki, w tym puzzle, które bardzo spodobały się Kubie.
— Cieszymy się z tej pomocy — zaznaczyła pani Marzena, mama chłopców.
„Gazeta Olsztyńska” akcję „Tysiąc gwiazdkowych prezentów” zorganizowała już po raz 11. Przygotowanie świątecznych paczek wsparły firmy Michelin i Agrochem Sp. z o.o.

http://m.wm.pl/2016/12/orig/szymanscy-olsztyn-pg-jpg-355216.jpg

Ewelina Zdancewicz-Pękala