Rzecz zaczęła się kilka lat temu. Zakon Kawalerów Maltańskich zwrócił się do „Gazety Olsztyńskiej” z prośbą o pomoc w nagłośnieniu działalności Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie i Domu Pomocy Społecznej w Szyldaku, które prowadzi Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich.

Jarosław Tokarczyk, prezes olsztyńskiej Grupy WM, wydawcy m.in. „Gazety Olsztyńskiej” i prezes Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, nie miał wątpliwości, że właśnie przed nim otwiera się kolejne wyzwanie.

— Pomoc zawsze procentuje — zauważa. — Poza tym jako media mamy możliwość mówić głośno o rzeczach ważnych, nagłaśniać i trafiać do ludzi, którzy nie są obojętni na los potrzebujących.

Grupa WM jest zaangażowana w działalność charytatywną już kilkanaście lat. Przede wszystkim za sprawą Fundacji „Przyszłość dla Dzieci,” którą wydawca „Gazety Olsztyńskiej”powołał do życia w 2002 roku. Fundacja z powodzeniem wspiera chore i niepełnosprawne dzieci z Warmii i Mazur. Dzisiaj jest największą na Warmii i Mazurach organizacją udzielającą indywidualnej pomocy niepełnosprawnym dzieciom.

— Bardzo się cieszę, że udaje mi się łączyć prowadzenie firmy z działalnością charytatywną — podkreśla Jarosław Tokarczyk. — Nasza współpraca z Zakonem Maltańskim układa się bardzo pomyślnie. Tym razem chcemy zaprosić państwa na niezapomniany, wspaniały wieczór pełen wrażeń. Wierzę, że w Olsztynie jest wielu ludzi o dobrych sercach.

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich spragnionych muzycznych wrażeń na najwyższym poziomie. I takich, którzy chcą pomagać.

Już 19 października w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie odbędzie się uroczysta gala połączona z II Maltańskim Koncertem Charytatywnym im. ks. Juliana Żołnierkiewicza. Okazją do powołania tego muzycznego dzieła jest 15-lecie działalności Maltańskiego Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda w Barczewie prowadzonego przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie

„Pomoc Maltańska”. Zaśpiewają wspaniałe soprany: Agnieszka Sokolnicka, Joanna Horodko, Agnieszka Adamczak. Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego.

Nie będzie to jednak koncert zwyczajny. Dlaczego? Bo stoi za nim wielka idea. Po pierwsze, jest poświęcony postaci wybitnej dla Olsztyna i regionu — ks. Julianowi Żołnierkiewiczowi, wieloletniemu proboszczowi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. A po drugie: dochód z imprezy przeznaczony będzie na wsparcie dzieła pomocy Zakonu Maltańskiego, którego ksiądz społecznik był kawalerem. A dzieło to niemałe. Maltańczycy na terenie Warmii i Mazur aktywnie pomagają potrzebującym.

Tym razem celem jest wsparcie działalności Maltańskiego Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda w Barczewie, które udziela świadczeń zdrowotnych w ramach opieki długoterminowej najciężej chorym pacjentom.

Edyta Skolmowska, dyrektor Maltańskiego Centrum Pomocy w Barczewie w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską”, zapowiedziała, że podczas koncertu podziękuje sponsorom, darczyńcom i wspierającym instytucjom, ale przede wszystkim pracownikom.

— Wielu jest z nami od samego początku, kiedy mieliśmy siedzibę w Olsztynie. Po siedmiu latach przenieśliśmy się do Barczewa, gdzie funkcjonujemy już osiem lat. Trzeba podkreślić, że to bardzo ciężka praca dla każdej grupy zawodowej: wyczerpująca fizycznie i emocjonalnie, szczególnie w najcięższych przypadkach naszych pacjentów paliatywnych — mówiła. — Jednak w naszym dorobku mieliśmy kilkunastu pacjentów, którzy odłączeni od respiratora wrócili do domu o własnych siłach. I to jest nadzieja naszych pacjentów i ich rodzin. To energia, która napędza nas do jeszcze wydajniejszej pracy. Każdy pacjent jest dla nas wielką niewiadomą, dlatego z nadzieją patrzymy w przyszłość. Bo, jak brzmi nasze motto, tam, gdzie jest nadzieja i cierpienie, tam i my jesteśmy.

Aleksandra Tchórzewska

PROGRAM
Zapraszamy wszystkich 19 października 2019 r. o godz. 18.00 do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie na II Maltański Koncert Charytatywny im. ks. Juliana Żołnierkiewicza.
Bilety cegiełki są sprzedawane w Biurze Ogłoszeń „Gazety Olsztyńskiej”, ul. Partyzantów 28, tel. 89 539 74 82. Zapraszamy od poniedziałek do piątku w godz. 9:00 – 17:00.

Wystąpi zespół Sopranissimo: Agnieszka Sokolnicka, Joanna Horodko, Agnieszka Adamczak oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego.

W programie m.in.:
Giacomo Puccini – Aria Musetty Quando me’n vo z opery Cyganeria
Georges Bizet – Habanera z opery Carmen
Giacomo Puccini – Aria Lauretty O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi
George Gershwin – Kołysanka Summertime z opery Porgy and Bess
John Kander – Piosenka New York , New York z filmu New York, New York
Frederick Loewe – Przetańczyć całą noc z musicalu My Fair Lady
Henry Mancini – Moon River z filmu Śniadanie u Tiffany’ego

Szczegóły i informacje, tel. 500 603 603.