Akcja „Kilometry Pomocy” powoli zaczyna wpisywać się w stały krajobraz imprez sportowych organizowanych w Olsztynie.
Nic dziwnego — we wrześniu odbyła się już jego trzecia edycja. Setki mieszkańców naszego regionu regularnie spotykają się, aby wspólnie wybiegać, wyjeździć na rowerach i wychodzić na nordic walking kilometry. W ubiegłym roku za każdy kilometr pokonany na trasie sponsor akcji przekazał 10 złotych na rzecz małych pacjentów. Co ciekawe małym pacjentom pomagają również rówieśnicy — jednym z elementów sportowych zmagań jest bieg dziecięcy, który z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem.

Organizatorem imprezy od początku jej istnienia jest olsztyńska fabryka opon Michelin. Michelin to firma, którą zna każdy. Firma jest największym pracodawcą w naszym regionie (na ta chwilę zatrudnia prawie 5 tys. osób), ich inwestycje opiewają ma kwotę miliarda złotych, na co dzień współpracuje z 400 lokalnymi firmami.

Wielki potentat nie zapomina jednak o tych najmniejszych. Wrześniowy bieg „zarobił” aż 105 tysięcy zł, które w całości zostały przekazane na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego. W biegu wzięło udział również wielu pracowników firmy z sympatycznym ludzikiem w logo.
Wczoraj prezes zarządu Michelin Polska — Jarosław Michalak pojawił się w murach szpitala, aby oficjalnie przekazać chorym dzieciom najnowocześniejszej klasy ultrasonograf.

Jarosław Michalak: Chcemy ogromnie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w biegu. To wielka przyjemność móc towarzyszyć i wspierać Olsztynian w ich sportowych zmaganiach. Nie ma chyba nic piękniejszego niż pomagać poprzez zabawę, poprzez sport — podkreślał prezes Michalak.

Partnerem i współorganizatorem „Kilometrów Pomocy” jest olsztyńska Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”.

Krystyna Piskosz-Ogórek, dyrektor szpitala dziecięcego: — Fundacja i Michelin w zakresie pomocy szpitalowi wspólnie działają już od siedmiu lat, ale organizowane od trzech lat charytatywne „Kilometry Pomocy” swoim rozmachem zaskoczyły wszystkich. Takie inicjatywy jak ta, radują nasze serca i są niezwykle potrzebne. Rocznie leczymy setki małych pacjentów z całego województwa. Sprzęt tego typu w naszej pracy jest wręcz nieodzowny.

Wielu podopiecznych olsztyńskiej fundacji na co dzień korzysta ze sprzętu olsztyńskiego szpitala.

Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji.: — Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tak wspaniałej akcji. Warto zaznaczyć, że w przyszłą sobotę, 17 lutego wspólnie ze szpitalem organizujemy dzień otwarty tzw. „białą sobotę”, gdzie każdy będzie mógł przyjść i przebadać swoje dziecko — podkreślała.

Wszyscy zgromadzeni podkreślali niesamowitą atmosferę panującą w czasie biegu oraz wysoką klasę nowo zakupionego sprzętu.
— Nasz najnowszy ultrasonograf jest zwrotny, mały i mobilny. Posiada cztery sondy, które pozwalają na pełną diagnostykę stanu dziecka począwszy od główki, przez płuca, jamę brzuszną i serce. Każdy specjalista i dyżurny może do niego dojść, z łatwością dostawić do łóżeczka każdego dziecka. To niezwykle ważne w diagnostyce i leczeniu najmłodszych pacjentów, aby nie musieć ich na badania dowozić, tylko, aby sprzęt był dowożony do nich — mówiła Ewa Szwałkiewicz-Warowicka, ordynator Oddziału Klinicznego Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt olsztyńskiego szpitala.

Prezes Michalak wciąż czuje niedosyt. — Teraz tylko wypatrywać dobrej pogody, żeby zorganizować kolejny bieg.
Co roku na starcie staje bardzo liczna grupa mieszkańców Olsztyna i okolic, którzy chcą zrobić coś dla wspólnego dobra i naszej społeczności lokalnej. To niezmiernie miłe, że w ramach tej inicjatywy udało nam się zaangażować aż tyle osób! Z wielką niecierpliwością czekamy na to co się będzie działo w tym roku — podkreślał.

Agnieszka Porowska

Wpisz w rozliczeniu rocznym numer KRS 0000148747. Oprócz tego w każdej chwili możesz dokonać wpłaty na konto fundacji: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.